وی با بیان اینکه در سال ۹۷ و ۹۸ با یک سال آبی خاصی روبرو شدیم، افزود: در طول این مدت سه سیلاب در حوزه کرخه شکل گرفت که در صورت نبود سد کرخه، نیمه غربی و مرکزی خوزستان با مشکلات جدی و ویران کننده و همچنین خسارات مالی و جانی زیادی مواجه می شد.

مدیرعامل سد کرخه با بیان اینکه اولین سیلاب در بهمن ۹۷ با دبی ۶ هزار و ۸۰۰ متر مکعب بر ثانیه با آورد یک میلیارد متر مکعب صورت گرفت، ادامه داد: در پنجم فروردین امسال مهیب ترین سیلاب در کرخه با آورد ۲ میلیارد متر مکعب و با دبی ۸ هزار و ۶۰۰ متر مکعب بر ثانیه شکل گرفت.

وی با بیان اینکه مطالعات ساخت سد کرخه از سال ۱۳۳۵ آغاز شد، عنوان کرد: در سال ۱۳۷۱ عملیات ساخت آغاز، سال ۱۳۷۴ انحراف آب و سال ۱۳۷۸ آبگیری سد انجام شد؛ همچنین سال ۱۳۸۰ تحویل بدنه و پس از اجرای فازهای اول و دوم در سال ۱۳۸۳ پروژه تکمیل می شود.

 یزدانی همچنین گفت: سد کرخه از زمان ساخت تاکنون، ایمنی و پایداری آن توسط یک هزار و ۳۰۰ ابزار کنترل و رصد می‌شود و تا الان هیچگونه نقص و مشکلی توسط این دستگاه و ابزارها گزارش نشده است.

وی با اشاره به اینکه پایداری سد با سه شاخصه مهم انجام می شود، افزود: این شاخصه ها شامل ابزار دقیق، تراوشات و چاه های کاهش فشار هستند؛ در ۲۰۸ نقطه تراوش سنجی انجام می شود.

مدیرعامل سد کرخه با بیان اینکه دو هزار ابزار علائم سنجی در سد به کار رفته است، تأکید کرد: سد کرخه از جمله سدهای خاصی است که ۹۵ درصد ابزار آن حفظ شده و یکی از افتخارات ما محسوب می شود.

وی با تأکید بر اینکه سد استحکام لازم را دارد، اظهار کرد: پایداری و تأسیسات سد هیچگونه مشکلی نداشته و علائم ثبت شده توسط دستگاه و ابزارها، از پایداری سد در برابر سیلاب های احتمالی حکایت دارد.

یزدانی در پایان با بیان اینکه کلیه سازه های سد به صورت تر و حتی خشک به صورت سالیانه تست و بررسی می شوند، گفت: سازه ها حتی در صورت عدم استفاده هم با وارد کردن آن به مدار مورد بررسی قرار می دهیم تا در صورت داشتن مشکل آن را رفع کرده و وارد مدار می کنیم.