محمود حجتی روز پنجشنبه در جریان بازدید از اراضی کشاورزی خسارت دیده حمیدیه و دشت آزادگان و گفت و گوی نزدیک با کشاورزان خسارت دیده به آنان اطمینان داد تمامی خسارت های کشاورزان سیل زده توسط دولت در کوتاه ترین زمان ممکن پرداخت شود.

وی گفت:برآوردهای اولیه نشان می دهد سیلاب مهیب بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خوزستان و زیر مجموعه آن خسارت وارد کرده است.

حجتی تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت هرچه تمام تر از کشاورزان خسارت دیده تلاش خواهد کرد.

وزیر جهادکشاورزی افزود: پس از فروکش کردن سیلاب ، میزان دقیق خسارات وارده به بخش کشاورزی اعلام خواهد شد.

حجتی گفت: دولت به صورت کمک های بلاعوض ، استمهال وام ها و پرداخت کارمزد تسهیلات بانکی به کشاورزان خسارت دیده کمک می کند و پرداخت خسارت به کشاورزانی که اراضی خود را بیمه کرده اند نیز انجام می شود.

وزیر جهادکشاورزی شامگاه چهارشنبه نیز به صورت سرزده از مزارع کشاورزی اندیمشک که بر اثر سیلاب دچار خسارت شده اند بازدید و با تعدادی از کشاورزان نیز به گفت و گو پرداخت.

قرار است وزیر جهاد کشاورزی بعد از ظهر پنجشنبه در نشست هماهنگی مدیریت بحران استانداری خوزستان نیز شرکت کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان هم در بازدید از مزارع آسیب دیده کشاورزی غرب خوزستان از شروع پرداخت خسارات سیل بهمن پارسال و فروردین ۱۳۹۸ خبر داد.

کیخسرو چنگلوایی افزود : برای پرداخت این خسارت ها تاکنون مبلغ ۳۶۰ میلیارد ریال به کشاورزان پرداخت شده است.

براساس گزارش مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان در پی طغیان رودخانه های دز، کرخه و کارون، تاکنون دستور تخلیه هفت شهر و بیش از ۲۵۰ روستای خوزستان صادر شده است.

همچنین ۵۶ اردوگاه برای ساکنان مناطق سیل زده در نقاط امن آماده شده است و تا این لحظه ۱۰۵ هزار نفر در اردوگاه ها و محل های اسکان اضطراری اسکان داده شده اند.

بر اساس همین گزارش سیل تاکنون به ۴۳۸ واحد مسکونی شهری و ۸۷ هزار واحد مسکونی روستایی خسارت وارد کرده است.

به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ۴۰۰ هزار نفر در خوزستان در معرض سیلاب هستند.

به گفته غلامرضا شریعتی از ابتدای فروردین تاکنون حدود ۱۰میلیارد متر مکعب سیلاب وارد خوزستان شده و حدود یکصد هزار هکتار از اراضی حاشیه کرخه، دز و کارون دچار آبگرفتگی شده اند.