جان بولتون تاکید کرد که طرح پیشنهادی کشورش برای برقراری صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها موسوم به «معامله قرن» در آینده نزدیک اعلام می شود.

واشنگتن بارها اعلام کرده که این طرح بعد از برگزاری انتخابات اسرائیل (سه شنبه) اعلام خواهد شد. فلسطینی ها این طرح و هرگونه تماس با دولت آمریکا را در پی اقدام های ضد فلسطینی آمریکا، رد کرده اند.

اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس، قطع کمک های مالی واشنگتن به آژانس امداد رسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی(آنروا) از جمله اقدام های ضد فلسطینی آمریکا به شمار می رود.

معامله قرن شامل انضمام کامل قدس به رژیم صهیونیستی، انضمام شهرک های موجود در کرانه باختری به این رژیم، نابودی کامل حق بازگشت آوارگان فلسطینی و تعیین منطقه &#۳۹;ابودیس&#۳۹; به عنوان پایتخت کشور فلسطین است.

این طرح با واکنش شدیدی ازسوی مسلمانان و فلسطینیان روبه رو شده و تنش ها و درگیری با نظامیان اسرائیلی را در فلسطین از جمله نوار غزه افزایش داده است.

بسیاری از تحلیلگران منطقه غرب آسیا نیز معتقدند، معامله قرن مانند دیگر توافق های صلح در ارتباط با فلسطین اشغالی قبل از تولد مرده است چرا که حقوق مردم مظلوم فلسطین در آن رعایت نشده و آنان با وجود گذشت ۷۰ سال از اشغال بر بازپس گیری حق خود تاکید دارند.