خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه نوشت: «یوشیتاکا ساکورادا» وزیر المپیک ۲۰۲۰ توکیو که سمت ریاست کمیته المپیک ژاپن را نیز بر عهده دارد، در فاصله کمتر از ۵۰۰ روز تا آغاز بازی ها و بدنبال آغاز تحقیقات مقامات فرانسوی در خصوص اتهامات فساد مالی وی، از سمت خود کناره گیری کرد.

«شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن در این خصوص به خبرنگاران گفت: ساکورادا پس از جریحه دار کردن احساسات قربانیان سونامی سال ۲۰۱۱ ژاپن، درخواست استعفا کرده است.

آبه ضمن پذیرفتن مسئولیت انتصاب ساکورادا به سمت وزیر المپیک، ادامه داد: من نیز درخواست وی را پذیرفتم و بابت اظهارات وی در مورد مردم مناطق مصیبت دیده از صمیم قلب عذرخواهی می کنم.

براساس گزارش رادیو تلویزیون ملی ژاپن (NHK)، ساکورادا در جریان جلسه اعضای حزب لیبرال دمکرات مناطق سونامی زده گفته بود که قانونگذاران در مقایسه با بازسازی مناطق خسارت دیده از اهمیت بیشتری برخوردارند.

بر اثر سونامی ناشی از تکانه های شدید زیر دریا که در مارس ۲۰۱۱ به وقوع پیوست، ۱۸ هزار نفر جان خود را از دست داده و نیروگاه اتمی فوکوشیما غرق شد و فروگداخت راکتورها منجر به رقم خوردن بدترین فاجعه اتمی پس از حادثه چرنوبیل (انفجار و آتش‌سوزی در رآکتور نیروگاه چرنوبیل اوکراین) شد.

ژاپن المپیک ۲۰۲۰ توکیو را «المپیک بازسازی» نامگذاری کرده و قصد دارد تا آن را سمبل بازسازی مناطق تخریب شده توسط سونامی جلوه دهد.

ساکوردا پیش تر نیز به جای ابراز ناراحتی از شنیدن خبر ابتلای «ریکاکو ایکی» ستاره شنای ژاپن به سرطان، نسبت به تاثیر غیبت وی بر تعدد مدال آوری ژاپن در جریان تورنمنت پیش رو ابراز ناراحتی و تاسف کرده بود.