"مختار نیلئو بردی" معاون اول وزیر امور خارجه قزاقستان که به منظور شرکت در شانزدهمین دور رایزنی های سیاسی در کشورمان حضور دارد بعد از ظهر امروز با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد.

در این ملاقات ظریف اظهار داشت: قزاقستان یک دوست بسیار خوب جمهوری اسلامی ایران است و روابط با این کشور مهم است. معاون وزیر خارجه قزاقستان ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران گفت:  مذاکرات خوبی با مقامات ایرانی داشتم و در سیاست چند وجهی قزاقستان، ایران همواره یکی از کشورهای مهم برای قزاقستان است و بدنبال گسترش مناسبات دو کشور هستیم.

در این دیدار همچنین در خصوص مناسبات دوجانبه، منطقه‌ای، بین‌المللی، نظام حقوقی دریای خزر، تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی، ترانزیت، همکاری های کنسولی، تحریم های غیر قانونی آمریکا علیه ایران و تشریح ابعاد خطرناک اقدام خصمانه اخیر آن رژیم ضد کشورمان، کریدورهای حمل و نقل، برگزاری اجلاس سیکا در تاجیکستان، حمایت قزاقستان از برجام تبادل نظر شد.

رایزنی‌های سیاسی معاونان وزرای خارجه ایران و قزاقستان

معاون اول وزیر امور خارجه قزاقستان ساعاتی پیش نیز در چهارچوب شانزدهمین دور رایزنی های سیاسی معاونین وزرای امور خارجه ایران و قزاقستان با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و پیرامون آخرین تحولات روابط دوجانبه در حوزه های سیاسی و اقتصادی با وی بحث و تبادل نظر کرده بود.

در دیدار عراقچی و مختار نیلئوبردی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه موضوعات مربوط به خزر و کنوانسیون مربوطه، و همچنین آخرین تحولات در افغانستان و سوریه نیز از سوی طرفین مورد رایزنی قرار گرفت.

معاون وزیر امور خارجه قزاقستان در دیدار با سید عباس عراقچی ضمن اعلام مجدد حمایت کشورش از برجام، علاقمندی قزاقستان به گسترش همکاری های اقتصادی بین دو کشور را مورد تاکید قرار داده و با اشاره به ظرفیت های ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران خواهان تسریع در بهره گیری از این ظرفیت در همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور شد.

عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این رایزنی ها بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط با قزاقستان در همه حوزه ها تاکید کرد. وی با محکوم کردن سیاست های غیرمنطقی و غیرقانونی آمریکا همچون خروج از برجام، انتقال پایتخت به قدس شریف، شناسایی حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان و بالاخره قرار دادن سپاه در زمره گروه های تروریستی، گفت این اقدامات خلاف تمامی قواعد و عرف های بین المللی است و آمریکا مسئول هرگونه تبعات احتمالی این سیاست های خود است.

در این گفتگوها همچنین طرفین آمادگی خود را برای برگزاری دور جدید کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و قزاقستان و نهایی کردن توافقات حقوقی و کنسولی بین دو کشور اعلام کردند.