رویترز نوشت، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در کنفرانس خبری هفتگی خود در واکنش به وارد شدن نام سپاه پاسداران به لیست گروه‌های تروریستی آمریکا، با اشاره به این‌که این تصمیم می‌تواند تأثیری منفی بر عراق و منطقه داشته باشد، گفت: عراق تمام تلاشش را برای جلوگیری از اتخاذ این تصمیم کرد.

وی در ادامه افزود که عراق از روابط خوبش با تهران و واشنگتن استفاده می‌کند تا ثبات را به منطقه بازگرداند.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که نام سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار می‌دهد تا اعمال فشار حداکثری بر ایران را افزایش دهد. این اولین باری است که آمریکا یک نهاد دولتی خارجی را به‌طور رسمی تروریستی قلمداد می‌کند.

اقدام غیر قانونی دولت آمریکا در آستانه روز پاسدار برای قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی در حالی انجام شده که مسئولان کشورمان از جمله محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و مقامات نظامی کشورمان نسبت به عواقب چنین کاری هشدار داده بودند.

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اقدام آمریکا و با اشاره به سابقه طولانی فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی در غرب آسیا در حمایت از گروه‌های تروریستی، این فرماندهی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.