بهروز کمالوندی در حاشیه سیزدهمین سالروز فناوری هسته‌ای در جمع خبرنگاران در پاسخ به ایسنا درباره موضوع PMD و برخی اظهارات نتانیاهو درباره باز شدن دوباره این پرونده با وجود تاکید آژانس به بسته شدن آن در چارچوب مذاکرات هسته‌ای گفت: آقای آمانو به طور مرتب تکرار کرده است که این مساله بسته شده، آن چه نتانیاهو و افرادی معدود به دنبال آن هستند باز کردن دوباره پی ام دی است اما به لحاظ حقوقی و سیاسی این موضوع تمام شده است و گزارش‌های اژانس در سال ۲۰۱۵ موید این موضوع است.

سخنگری سازمان ادامه داد: پی ام دی موضوعی مربوط به گذشته است، مدیرکل آژانس به ایران آمد، نمونه‌گیری‌ها انجام و به همه سوالات پاسخ داده شد و پرونده در شورای حکام بسته شد.

معاون صالحی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره جزئیات فعالیت سانتریفیوژ IR-۶ گفت: ما قبلاً زنجیره ۱۰ تایی این نسل از سانتریفیوژ را داشتیم و از امروز نصب زنجیره ۲۰ تایی را شروع کردیم و همانطور که در ویدئو کنفرانس دیدید این کار از امروز آغاز شد. همچنین این مسئله به اطلاع آژانس رسیده است و این کار در چارچوب برجام انجام می‌شود اما نکته مهم در انجام این کار جهشی است که در این زمینه اتفاق می‌افتد. یعنی وقتی تست‌ها روی زنجیره ۱۰ تایی موفق می‌شود سراغ زنجیره ۲۰ تایی می‌رویم و وقتی در این مرحله هم موفق شویم یعنی کار آماده است تا به مرحله نیمه صنعتی وارد شود. البته زمان خاص خود را دارد و باید تست‌های مربوطه انجام دهد.

وی ادامه داد: در عین حال الان می‌توانیم بگوییم سانتیریفیوژ قابل اتکایی است. اگر به هر دلیلی از برجام خارج شویم می‌توانیم روی این نسل از سانتریفیوژ حساب کنیم. حتی اگر تست‌های این ماشین را ادامه ندهیم هم می‌توانیم وارد مرحله نیمه صنعتی تولید آن شویم. البته ممکن است خرابی کار کمی بیشتر باشد اما اگر بخواهیم ماشینی کاملاً قابل اعتماد باشد به زمان نیاز داریم. در چارچوب برجام ما کار را جلو می‌بریم اما الان در مرحله مهمی از کار هستیم.

کمالوندی در پاسخ به اینکه زنجیره ۱۰ تایی قبلی تزریق گاز داشته است، گفت: بله، آن زنجیره آزمایش‌هایش با تزریق گاز انجام شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: وقتی کار نصب زنجیره ۲۰ تایی انجام شود برخی تست‌های مکانیکی باید انجام شود و بعد وارد مرحله گازدهی می‌شود، در نصب زنجیره ۲۰ تایی حدود ۶۰ درصد کارهای مقدماتی انجام شده است و در نهایت چند سالی باید مورد تست با گاز قرار گیرد تا اشکالاتش نشان داده شود. چرا که در هر مرحله از آزمایش این ماشین‌ها فرآیند خاص خودش باید طی شود و رفتار سانتیریفیوژها در هر مرحله متفاوت است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی میزان سو سانتیریفیوژ IR-۶ را ۱۰ اعلام کرد و افزود: ما به لحاظ زمانی در آزمایش و تست سانتیریفیوژ IR-۶ از برنامه پیش بینی شده‌مان جلوتر هستیم اما ما در چارچوب برجام جلو می‌رویم.

وی خاطرنشان کرد: ما در پایان هشت سال از عمر برجام به سمت تولید انبوه این ماشین می‌رویم و تا پایان هشت سال مراحل تست کار انجام می‌شود و می‌توانیم صدها هزار ماشین تولید کنیم. از سال هشتم محدودیت‌ها تا حدود زیادی برداشته می‌شود و می‌توانیم سانتیریفیوژ بدون روتور تولید کنیم. البته از سال دهم این محدودیت‌ها هم برداشته می‌شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر تا قبل از سال هشتم به هر دلیلی ایران از برجام خارج شود ما قادر هستیم سانتیریفیوژ IR-۶ را در زمان کم به تولید انبوه برسانیم، گفت: کار تحقیق و توسعه زمانبر است و اگر فردا هم از برجام خارج شویم. اینطور نیست که بتوانیم یک زنجیره صد تایی از سانتیریفیوژ IR-۶ داشته باشیم. این زنجیره باید تست‌هایش انجام شود و ایراداتش گرفته شود. البته در شرایطی که کشور تصمیم بگیرد مواد غنی شده‌اش را افزایش دهد و مسائل مالی مهم نباشد می‌توان ماشین‌هایی را تولید کرد اما با ضریب خطای بیشتر در حالیکه با انجام تست‌ها و طی روند معمول بدون خرابی کمتر و با اطمینان بیشتر کار تولید انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: آنچه در مذاکرات برجامی برنامه ریزی شده است در قالب برنامه ۱۵ ساله و به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسید و مسئولین نظام خودمان نیز آن را تأیید کردند برنامه‌ای است که در انتهایش ما به ۲۵۲ هزار سو می‌رسیم. مقام معظم رهبری بحث ۱۹۰ هزار سو را مطرح کردند اما ما در این برنامه اعلام کردیم که ۲۵۲ هزار می‌توانیم در اختیار داشته باشیم.

وی تاکید کرد: ما می‌توانیم اعلام کنیم که ۱۰۰ درصد این ۲۵۲ هزار سو دست یافتنی است، چرا که ما روی ماشین‌هایی تمرکز می‌کنیم که سو آنها بیش از چهار الی پنج سو است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه درباره آخرین تحولات مرتبط با بازطراحی راکتور اراک اظهار کرد: کار به خوبی انجام می‌شود و هیأت‌های ایرانی و چینی در حال رفت و آمد هستند. همزمان کار طراحی طبق زمانبندی خوب جلو می‌رود. ما به صورت موازی کارها را پیش می‌بریم و از این بابت نگرانی نداریم. البته در بحث بازطراحی مرحله مهم طراحی است که ما در این مرحله به خوبی جلو می‌رویم.

وی تاکید کرد: اگر به هر دلیلی خلف وعده طرف‌های مقابل ادامه پیدا کند ما می‌توانیم هم راکتور قبلی را احیا کنیم همانطور که آقای صالحی آن را عنوان کردند ما مشابه لوله‌هایی که در آنها سیمان ریخته شد را در اختیار داریم و اینها عوض می‌شود و دوباره راکتور قبلی برقرار می‌شود. البته ما مایل نیستیم راکتور قدیمی را راه‌اندازی کنیم. اگر بتوانیم کار بازطراحی را به سرعت پیش ببریم دیگر به آن نیازی نیست اما این مستلزم آن است که طرف مقابل بتواند تعهدات خود را انجام دهد.

کمالوندی با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور در مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای گفت: همانطور که آقای روحانی گفتند تحمل فشار آستانه‌ای دارد. ما در سازمان همه نوع آمادگی داریم و پیشرفت‌ها ادامه دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در رابطه با تولید رادیوداروی لوتشیوم که امروز اعلام شد این رادیودارو در مراحل بالینی قرار دارد، اظهار کرد: تست‌های بالینی انجام شده اما کار زمان بر است و باید مراحل آزمایشگاهی‌اش به خوبی طی شود. تا کنون نتایج مثبتی گرفته‌ایم اما منتظر تأیید نظر قطعی وزارت بهداشت هستیم.