در تلاش برای یافتن راهی برای برون‌رفت از این جنگ ۱۷ ساله، کابل به تازگی اعلام کرد نمایندگانی برای "تبادل دیدگاه" با مقام‌های طالبان که اواخر همین ماه در دوحه نشست دارند، اعزام می‌شوند. مقام‌های آمریکا و طالبان چندین دور نشست داشته‌اند اما این گروه شبه‌نظامی تاکنون از مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان که از نظر آنها یک "رژیم نامشروع" است، امتناع می‌کرد.

عبدالله عبدالله، رئیس دولت اجرایی افغانستان در حاشیه مجمع اقتصاد جهانی در اردن به خبرگزاری فرانسه گفت: نیاز داریم تا سیاستمدارن دولتی و غیر دولتی در یک چارچوب داشته باشیم و درباره آینده صلح و سازش گفت‌وگو کنیم. هدف این هیات این است که یک موضع متحد از مردم افغانستان ارائه شود.

محمد عمر داوودزی، نماینده رئیس‌جمهوری افغانستان در مذاکرات صلح گفت، این هیات صرفاً وظیفه تبادل دیدگاه با طالبان را بر عهده دارد و اعضای آن لزوماً با تیم مذاکره رسمی یکسان نیست. مقام‌های افغانستان چهارشنبه در کابل برای نهایی کردن نمایندگان و تصمیم‌گیری درباره اینکه چه مقامی به تیم مذاکره افزوده شود، ملاقات می‌کنند.

گروه طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد، نشست آتی دوحه "نظرات، سیاست‌ها و مواضع" مشارکت‌کنندگان را شفاف‌سازی می‌کند. در این بیانیه آمده است: کنفرانس مذکور یک نشست گفت‌وگو یا جلسه نیست.

گروه طالبان و گروه‌های اپوزیسیون افغان ماه فوریه نشست مشابهی در مسکو برگزار کردند. زلمای خلیل‌زاد، نماینده آمریکا هفته گذشته در تلاش برای رایزنی با طرفین و جلب نظرشان برای یک توافق صلح در افغانستان به سر برد.