بلومبرگ گزارش داد، معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران که به چند کشور اجازه ادامه خرید نفت از ایران را می‌دهد کم‌تر از یک ماه دیگر پایان می‌یابد. اکنون باید دید دونالد ترامپ، رئیسجمهور آمریکا چه تصمیمی خواهد گرفت؟ تصمیم  ترامپ تاثیر مهمی در بازار و قیمت جهانی نفت خواهد داشت.

 فرصت آمریکا برای تصمیم‌گیری درباره تمدید یا عدم تمدید معافیت‌های نفتی خریداران نفت ایران تا یک ماه دیگر به پایان می‌رسد. ترامپ در موقعیت سختی قرار دارد از یک طرف به دنبال آن است تا حداکثر فشار بر ایران را افزایش دهد از سوی دیگر با افزایش قیمت نفت جهانی  روبه‌رو است.  

این در حالی است که برایان هوک نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران چند روز پیش مدعی شد که شرایط بازار جهانی نفت برای به صفر رساندن خرید نفت از ایران در ۲۰۱۹ بهتر از سال ۲۰۱۸  است. اما اعداد و ارقام چیز دیگری می‌گوید.

قیمت نفت در تعطیلات کریسمس با افزایش ۵۰ درصدی روبه‌رو شد. نفت وست تگزاس در هفته گذشته با قیمت ۶۲.۵۰ دلار برای هر بشکه معامله شد که رقم بالایی محسوب می‌شود.

Untitled

این در حالی است که معافیت از تحریم‌ها به چند کشور اجازه داد تا به مدت ۶ ماه همچنان از ایران نفت خریداری کنند. این معافیت، شامل ژاپن، چین، کره جنوبی، ترکیه، هند، ایتالیا، یونان و تایوان می‌شود و بر اساس آمار و ارقام روزانه ۱.۷۶ میلیون بشکه نفت و محصولات نفتی ایران در ماه مارس از ایران صادر شده و در مقایسه با ۱۰۴۲ میلیون بشکه در فوریه با افزایش همراه بوده‌ است.

عکس

شرایط حاضر در واقع برخلاف ادعاهای برایان هوک درباره کاهش صادرات نفت ایران است وی همچنین چندی پیش مدعی شد که سه کشور، یعنی ایتالیا، یونان و تایوان خرید نفت از ایران را به صفر رسانده‌اند اما واقعیت چیز دیگری است. واقعیت این است که این کشورها از همان ابتدا از معافیت خود برای خرید نفت از ایران  استفاده نکرده‌اند.

این در حالی است که شرایط وخیم در دو کشور تولید ننده نفت، یعنی ونزوئلا و لیبی سبب شده است تا تشدید تحریم‌ها علیه ایران شرایط را سخت‌تر کند.

تولید نفت ونزوئلا در ماه مارس حدود یک میلیون بشکه کاهش یافت، تحریم‌ها باعث خسارات فراوانی برای این کشور شد.

عکس 2

با توجه به شرایطی که گفته‌ شد رییس‌جمهور آمریکا دو راه در پیش روی خود دارد؛ او می‌تواند، معافیت کشورهایی که تاکنون از این معافیت‌ها استفاده نکرده‌اند را تمدید نکند و مدعی شود که موضع سرسختانه‌ای نسبت به ایران اتخاذ کرده‌ است و معافیت‌ها را لغو کرده‌ است. یا اینکه از راه دیگری استفاده کند و عربستان را ترغیب به افزایش تولید نفت کند. در نهایت باید دید ترامپ با پایان ضرب‌الاجل معافیت‌ها چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد.