این روزنامه روز یکشنبه گزارش کرد هزاران نفر از مردم ایران به کمک زیادی نیاز دارند و دولت و نهادهای ذی ربط تلاش زیادی کرده اند تا آنها را در پناهگاه ها جای دهند اما ایران به دلیل تحریم های آمریکا نتوانسته است از کمک های بین المللی بهره مند شود به طوری که حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران هم به دلیل این اقدامات ضد ایرانی، از واشنگتن بشدت انتقاد کرده است.

بنا به این گزارش، صلیب سرخ جهانی نیز برای کمک به ۳ هزار خانوار ایرانی حدود ۵۰۰ هزار دلار اختصاص داده است اما نحوه انتقال این کمک ها به ایران به دلیل تحریم های آمریکا مبهم است.

آساهی نوشته است: دولت جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده است که به دلیل تحریم های آمریکا نمی تواند کمک های خارجی را دریافت کند.

گزارش با اشاره به اینکه دولت در کنار نهادهای مردمی و نظامی با همکاری مشترک در حال کمک رسانی به خیل عظیم سیل زدگان هستند می افزاید سیل در ایران میلیون ها دلار به بخش های مختلف بخصوص بخش کشاورزی خسارت وارد کرده است و حدود ۲ هزار شهر و روستا را زیر آب برده است.

این رسانه می افزاید ارتش و سپاه پاسداران از طریق کمک رسانی هوایی و با اعزام بالگردهای خود می کوشند نیازهای اولیه سیل زدگان را برطرف کنند اما به رغم این تلاش ها، رانش زمین و بسته شدن راه های زمینی و مشکلات جوی، کار را برای کمک رسانی دشوارتر کرده است.

به گفته مقامات ایران و رسانه های محلی، بر اثر این سیل حداقل ۶۲ نفر در جنوب غربی ایران از جمله غرب لرستان و جنوب شیراز، جان خود را از دست داده اند آسیب های ناشی از سیل در بیش از ۲۵ استان از ۳۱ استان تایید شده است و تا کنون نیز ۶۰ هزار خانوار منازل خود را ترک کرده اند.