القدس العربی گزارش داد، فایز السراج، نخست‌وزیر دولت توافق ملی لیبی در سخنانی درباره تحولات اخیر این کشور و عملیات نظامی نیروهای "ارتش ملی لیبی" به رهبری خلیفه حفتر در نزدیکی طرابلس گفت: حفتر خلف وعده کرد و از پشت به ما خنجر زد. ما از تحرکات نیروهای وی غافلگیر شدیم.

وی افزود: ما برای تقویت توافق در لیبی امتیازهای زیادی دادیم. دستمان را برای صلح دراز کردیم اما جنگ حفتر کودتایی علیه توافق سیاسی است و ما با زور جواب او را خواهیم داد. تمامی کسانی که در به خطر انداختن جان مردم دست داشته باشند در مقابل دستگاه قضایی محلی و بین المللی قرار می‌گیرند.

السراج گفت: حفتر لیبی را به بیراهه می‌کشاند و تلاش‌ها برای حل بحران را از بین می‌برد و اوضاع را به سمت درگیری‌های خونین می‌برد. ما از جامعه جهانی می‌خواهیم از کسانی که برای نظامی کردن کشور تلاش می‌کنند حمایت نکنند. ما برای مقابله با حفتر در آماده‌باش کامل قرار داریم.

نیروهای حفتر از روز پنجشنبه عملیاتی را برای "آزادی طرابلس از دست تروریست‌ها" آغاز کرده‌اند و اخبار حاکی از این است که کنترل مناطق و شهرهایی را هم در نزدیکی طرابلس در دست گرفته‌اند. به گفته منابع درگیری‌هایی نیز میان نیروهای حفتر و نیروهای وابسته به دولت توافق ملی رخ داده است.

تحولات نظامی در غرب لیبی درحالی صورت گرفته که سازمان ملل برای برگزاری نشستی در شهر غدامس بین ۱۴ و ۱۶ آوریل تلاش می‌کند.

غسان سلامه، فرستاده سازمان ملل به لیبی شنبه اعلام کرد که این کنفرانس ملی فراگیر با هدف حل بحران و در موعد خود برگزار می‌شود مگر اینکه شرایط ناگواری موجب به تأخیر انداختن آن شود.

از سال ۲۰۱۱ لیبی شاهد درگیری‌ها میان شبه‌نظامیان مسلح است. با اینکه دولت توافق ملی از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده اما طرف‌هایی که کنترل شرق لیبی را در دست دارند ادعای قدرت می‌کنند. درحال حاضر نیروهای حفتر کنترل شرق لیبی و بخشی‌هایی از جنوب این کشور را نیز در دست دارند.