به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، بن علوی تصریح کرد: کشورهای عربی باید اقدامات &#۳۹;اطمینان بخشی&#۳۹; در ارتباط با اسرائیل اتخاذ کنند تا آنها در پیرامون عربی خود احساس امنیت کنند و جنگ و درگیری های چند دهه میان دو طرف (عرب ها و صهیونیست ها) پایان یابد.

بن علوی این سخنان را در حاشیه نشست اقتصادی داووس دریای مرده بیان کرد که امروز (شنبه) با حضور ۵۰ کشور به منظور بررسی شرایط اقتصادی در خاورمیانه و شمال آفریقا در امان پایتخت اردن کار خود را آغاز کرده است.

وی نزاع میان عرب ها و رژیم صهیونیستی را عامل وقوع انواع جنگ ها و درگیری ها از جمله پدید آمدن داعش و القاعده در منطقه دانست.

وزیر خارجه عمان گفت: ما اکنون به دنبال راه ها و احتمالات جدید برای کمک به برقراری ثبات در خاورمیانه هستیم.

وی در ادامه این پرسش را مطرح کرد، ما نفهمیدم چرا اسرائیل کرانه باختری و بلندی های جولان را اشغال کرد. پس از آن غزه و شبه جزیره سینا را اشغال کرد. بعدها به اشغالگری خود در شبه جزیره سینا و غزه پایان داد اما چرا همچنان جولان و کرانه باختری را تحت اشغال خود دارد؟!

بن علوی تصریح کرد: اسرائیلی ها می توانند از طریق جامعه جهانی به هر چیزی که بخواهند از حمایت سیاسی تا حمایت اقتصادی و نظامی دست یابند. این بدین معناست که آنها به همه اهرم های فشار و منابع قدرت دسترسی دارند؛ اما با وجود این مسئله، آنها احساس امنیت نمی کنند زیرا که یک کشور عربی نیستند اما در یک منطقه عربی زندگی می کنند. 

وی گفت: من به عنوان یک عرب معتقدم که باید در این مسئله تجدیدنظر کنیم و به نگرانی اسرائیلی ها خاتمه دهیم و از این رو باید توافقات و اقدامات واقعی میان ما منعقد شود.

بن علوی درحالی خواستار تامین امنیت صهیونیست ها شده که کشورهای عربی از جمله عربستان و امارات و بحرین بیش از یک سال است که اقدامات گسترده ای برای عادی سازی روابط خود با صهیونیست ها انجام داده و می دهند.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در حاشیه نشست داووس با بن علوی دیدار و درباره مسائل مشترک میان دو طرف و نقش عمان در حمایت از مسئله فلسطین گفت وگو کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز اواخر سال گذشته میلادی برای نخستین بار به عمان رفت و با مقامات این کشور دیدار کرد.

سفر نتانیاهو به عمان اولین سفر مقامات صهیونیستی به این کشور در سطح نخست‌ وزیر به شمار نمی‌رود زیرا &#۳۹;اسحاق رابین&#۳۹; در سال ۱۹۹۴ و &#۳۹;شیمون پرز&#۳۹; در سال ۱۹۹۶ نیز به عمان سفر کرده بودند.