مادر نوشته است:

"دختری دارم ۱۷ ساله. خیلی لجباز و بددهن است. به هیچ صراطی مستقیم نیست. فقط به فکر بیرون رفتن با دوستانش و خوش گذرانی است و ترک تحصیل کرده. با او چه کنم؟"

و کارشناس پاسخ داده است:رفتار با نوجوان باید رفتارهای خاصی باشد. نوجوان به دنبال هویت یابی است و شما به عنوان والد باید خیلی به او کمک کنید تا خودش را پیدا کند.

نوجوانان به خصوص دختران نیاز دارند که فردی به صحبت‌های‌شان گوش دهد نه این که بدون شنیدن احساس‌های‌شان، از ابتدا راه‌ حل ارائه شود. طبیعی است که دختران در سنین نوجوانی به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شده در سنین بلوغ گاهی دچار خشم، عصبانیت و نوسان احساسات شوند.

برای شناخت استعدادهایش به او کمک کنید معمولا بیشتر دانش آموزان با ورود به دوره نوجوانی با افت تحصیلی روبه رو می شوند. یکی از اصلی ترین دلایل این افت تحصیلی، شرایط خاص این دوره است. بنابراین به شما توصیه می شود که در کنار او باشید. به او کمک کنید تا استعداد و علایق تحصیلی و توانایی های خود را بشناسد.

زور و فشار نتیجه ای ندارد هرگاه وارد مشاجره و اعمال فشار بر نوجوان شدید، بدانید که بازنده خواهید شد. اگر در مواردی با نوجوانان اختلاف پیدا کردید، به جای وارد آوردن فشار بکوشید قوانینی وضع کنید که از طریق آن اختلاف های تان را برطرف سازید. در ضمن بزرگ ترین اشتباهی که دخترتان را از شما دور می کند، تحقیر کردن او در جمع و حتی در خلوت است. موفقیت های دیگران و شکست هایش را بر سرش نکوبید.

با توجه به این که نوجوانان تمایل زیادی به صحبت کردن با والدین خود ندارند، برقراری ارتباط با آن ها دشوار است. متاسفانه بخش عمده ای از گفت و گوهای والدین با فرزند نوجوان خود نیز در نصیحت کردن، اصلاح اشتباهات و آموزش به آن ها خلاصه می شود. از این رو آنان سخنان شما را بیشتر به عنوان یک سخنرانی تلقی می کند تا یک ارتباط دوستانه. دایم نگران دختران نباشید گاهی والدین آن قدر نگران دختر نوجوان شان هستند که او را به شدت محدود می کنند و تحت کنترل خود قرار می دهند اما متاسفانه دختران، در بیشتر موارد و در برابر فشار والدین به پنهان کاری و دروغ گویی رو می آورند. بنابراین به جای محدودیت بیش از حد سعی کنید مهارت روبه رو شدن با خطرات را به دخترتان بیاموزید و به او یاد دهید چگونه از خودش محافظت کند.