«مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در سخنرانی با هشدار مجدد به ترکیه درباره خرید سامانه اس-۴۰۰ از روسیه گفت: رئیس جمهور آمریکا این موضوع را شفاف ساخت در حالی که متحدان ناتو به خرید تسلیحات از دشمنانمان می‌پردازند که همبستگی اتحادمان را تهدید می‌کند، ما بدون تفاوت باقی نخواهیم ماند.

وی که این سخنان را در هفتادمین سالگرد تاسیس پیمان آتلانتیک شمالی مطرح می‌کرد، افزود: ترکیه باید انتخاب کند. آیا این کشور می‌خواهد به عنوان شریکی مهم در موفق‌ترین اتحاد در تاریخ باقی بماند یا آنکه امنیت مشارکت را با اتخاذ چنین تصمیم غیرمحتاطانه‌ای که اتحاد ناتوی ما را تضعیف می‌کند به خطر بیاندازد؟

پنس در حالی این سخنان را مطرح می‌کند که ، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز جمعه در میزگردی در واشنگتن گفت: قرارداد سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ با روسیه منعقد گردیده و موضوع به پایان رسیده است.

روز گذشته آمریکا به آنکارا هشدار داد که ادامه اصرار این کشور برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ ادامه حضور آنها در برنامه جنگنده‌های اف-۳۵ و تمامی قراردادهای تسلیحاتی آتی با آمریکا را تهدید می‌کند.

در دسامبر ۲۰۱۷، ترکیه با روسیه قرارداد خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ را امضا کرد و پس از آن فشارهای آمریکا بر آنکارا برای لغو این قرارداد آغاز شد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه با اعلام نهایی شدن خرید این سامانه دفاع موشکی از احتمال خرید سامانه دفاع موشکی اس-۵۰۰ از روسیه خبر داده است.