«سرگی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با رد اتهامات برخی کشورها درباره اعزام نظامیان روس به ونزوئلا گفت که مسکو نمی‌خواهد شاهد سوریه‌ای دوم در ونزوئلا باشد و حضور نظامیان روس در این کشور آمریکای لاتین هم مشروع و قانونی است.

وی افزود: «توافقی با «هوگو چاوز» (رئیس جمهور فقید ونزوئلا) وجود داشته و توسط پارلمان نیز به تصویب رسیده و مسکو بر اساس آن توافق به انتقال تجهیزات نظامی به ونزوئلا اقدام کرده است. این تجهیزات نیازمند تعمیر و نگهداری بوده و زمان انجام این تعمیرات فرا رسیده است. این تمام ماجرا است.»

وزارت امور خارجه روسیه چند روز پیش نیز طی بیانیه‌ای از دولت آمریکا خواست تا اقدامات خود علیه اقتصاد ونزوئلا را متوقف کرده و این کشور را به سوی جنگ داخلی سوق ندهد.

اواخر ماه ژانویه (اوایل بهمن ماه ۱۳۹۷) و اندکی پس از برگزاری مراسم تحلیف «نیکلاس مادورو» به عنوان رئیس جمهور برآمده از رأی مردم ونزوئلا، «خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت، خود را رئیس جمهور این کشور نامید.

آمریکا، کانادا و تعدادی از کشورهای هم‌پیمان با واشنگتن گوایدو را که به شکل غیرقانونی خود را رئیس‌جمهور نامید، به رسمیت شناختند، اما روسیه، چین، مکزیک، کوبا، نیکاراگوئه، بولیوی، ترکیه، ایران، صربستان، سوریه و چندین کشور دیگر در سراسر جهان حمایت خود را از دولت منتخب و قانونی ونزوئلا اعلام کردند و خواستار آن شدند که قدرت‌های بیرونی نباید در امور داخلی کشورهای آمریکای لاتین مداخله کنند.