محمد فیصل مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه پاکستان با احضار &#۳۹;گاراو آهِل والیا&#۳۹; کاردار هند از دولت این کشور خواست تا از اقدام نیروهای هندی در نقض مکرر آتش بس و تیراندازی بی دلیل در نوار مشترک مرزی با پاکستان جلوگیری کند.

وی نقض آتش بس در نقطه مرزی به دست نیروهای هندی را به شدت محکوم کرد و افزود: دولت پاکستان همچنین نگران هدف قرارگرفتن غیرنظامیان این کشور توسط نیروهای هندی است.

این دیپلمات پاکستانی تاکید کرد: دولت هند باید متعهد به اجرای پیمان آتش بس در امتداد خط کنترل مرزی دو کشور باشد.

ارتش پاکستان روز گذشته اعلام کرد که سه نظامی این کشور براثر تیراندازی نیروهای هندی به منطقه مرزی کشمیر تحت کنترل پاکستان زخمی شدند.

همچنین آتشباری نیروهای هندی به خاک پاکستان در روز سه شنبه گذشته منجر به کشته شدن یک غیرنظامی پاکستان شد.

به رغم قرارداد آتش بس میان پاکستان و هند که در سال ۲۰۰۳ امضا شد، مرزهای دو کشور همسایه به ویژه در منطقه کشمیر همواره دستخوش درگیری و تیراندازی متقابل از سوی طرفین بوده است.

عملیات هوایی هند در خاک پاکستان در اسفندماه گذشته، سرنگونی دو فروند جنگنده هندی توسط پاکستان و نیز حادثه تروریستی یک ماه و نیم پیش علیه نیروهای هندی در منطقه کشمیر، از جمله تنش های سیاسی-نظامی اخیر میان دو کشور به شمار می رود.

کارشناسان در پاکستان می گویند: حوادث در مرزهای دوکشور، ازسرگیری گفت وگوهای صلح میان پاکستان و هند را همواره تحت الشعاع قرار داده است.