مکرون پس از دیدار روز سه شنبه خود با «لئو وردکار» نخست وزیر ایرلند، از بریتانیا خواست این برنامه را تا پیش از نشست آتی اتحادیه ارائه کند.

وی به انگلستان هشدار داد که اگر این موضوع را نتواند حل و فصل کند، بریتانیا به صورت اتوماتیک از اروپا خارج خواهد شد.

لو پاریزین نوشت: رئیس جمهوری فرانسه از بریتانیا خواست تا ۱۰ آوریل یک جایگزین معتبر ارائه دهد.

روز دوشنبه، نمایندگان مجلس بریتانیا علیه تمام راه حل‌های جایگزین برنامه &#۳۹;ترزا می&#۳۹; برای خروج بدون برخورد از اتحادیه اروپا رای دادند. رئیس جمهوری فرانسه در مواجهه با این بن بست که زمان بسیاری برده است، گفت که &#۳۹;نه فرانسه و نه بقیه اتحادیه اروپا نمی‌توانند «گروگان» بحران سیاسی در انگلستان باشند.

به دنبال اعلام نخست وزیر انگلیس مبنی بر عزم کشورش بر خروج از اتحادیه اروپا، که در روز یکم فروردین امسال اعلام شد، رئیس جمهوری فرانسه تصریح کرد که برگزیت، منجر به عدم توافق خواهد شد.

این روزنامه فرانسوی افزود: همسایگان کشور الیزابت دوم در کمتر از دو ماه مانده به انتخابات پارلمان آروپا، حتی نمی‌دانند که چه تعداد از نمایندگان را می‌توانند انتخاب کنند، زیرا هیچ کس نمی‌داند آیا بریتانیا در رای گیری شرکت خواهد کرد یا نه؟

در این میان، ایرلند، نزدیک‌ترین همسایه انگلستان خود را در این تصمیم گیری کاملا سردرگم می‌بیند.

رئیس دولت فرانسه گفت: &#۳۹;اولویت ما باید عملکرد مناسب اتحادیه اروپا و بازار مشترک باشد. &#۳۹;

مکرون گفت: &#۳۹;اگر انگلستان در مدت سه سال پس از همه پرسی نتواند راه حلی را که توسط اکثریت پشتیبانی می‌شود، به طور موثر انتخاب کند، خروج بدون توافق، تنها راه حل خواهد بود. &#۳۹;

او اضافه کرد که این طرح جایگزین شامل انتخابات فوری، یک همه پرسی یا یک اتحادیه گمرکی در مقابل تصمیم بریتانیا خواهد بود.

مکرون همچنین با اشاره به روابط فرانسه و ایرلند گفت: &#۳۹;من می‌خواهم در اینجا بگویم که هرگز ایرلند یا ایرلندی را فراموش نخواهیم کرد، زیرا همبستگی کل معنای پروژه اروپایی است. &#۳۹;

نمایندگان مجلس عوام انگلیس که تاکنون سه بار با طرح دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا مخالفت کرده‌اند، دوشنبه شب گذشته با شرکت در چهار رای گیری مختلف باز هم نتوانستند درباره خروج از بن بست برگزیت به توافق برسند.

در این رای گیری طرح ماندن در اتحادیه گمرکی اروپا با اختلاف ۳ رای رد شد و طرح پیوستن به بازار مشترک اروپا و توافق بر سر مقررات گمرکی هم با اختلاف ۲۱ رای شکست خورد.

طرح همه پرسی درباره توافقنامه نهایی برگزیت هم با اختلاف ۱۲ رای نیاورد و به این ترتیب کلاف برگزیت باز هم گره خورد.

گزینه‌های روی میز برای خروج از بن‌بست از برگزیت به آخر رسیده است، اما از یک سو سران اروپا تلاش می‌کنند تا مانع خروج بی توافق انگلیس از اتحادیه شوند و از سوی دیگر «ترزا می» به رغم همه‌ی فشارها، حاضر به عقب‌نشینی از برگزیت بی توافق نیست.

فرانسه تنها کشوری است که نسبت به تمدید برگزیت روی خوش نشان نداده است.

آلمان و بسیاری از کشور‌های اروپای مرکزی و شرقی هم تا زمانی که انگلیس به نتیجه برسد، با تمدید برگزیت مشکلی ندارند.

ترزا می‌پس از پایان نشست هفت ساعته با اعضای کابینه در کنفرانسی خبری اظهار کرد که این کشور بار دیگر برگزیت را تمدید خواهد کرد.