بارش‌های سیل آسای باران در اولین روزهای سال ۹۸ همه را غافلگیر کرد، بارش بیش از ۲۲۰ میلیمتری باران در دو روز متوالی یعنی یازدهم و دوازدهم فروردین ماه برخی مناطق استان ایلام را سیلابی کرد.

مدیرکل مدیریت بحران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شهرستان دره شهر و به خصوص بخش ماژین این شهرستان به علت تخریب پل گاومیشان هم اکنون ارتباط دره شهر با ماژین قطع شده است.

سعید کریمیان افزود: روستاهایی که در بخش ماژین وجود دارند هم اکنون در شرایط خاص قرار گرفته اند و مشکلات عدیده ای دارند.

امروز سیل در برخی از شهرستان‌های استان فروکش کرد، اما وضعیت در شهرستان‌های دره شهر، دهلران، آبدانان و سیروان بحرانی است.

سه روستای گاومیشان، مرادآباد و مهتابی در محاصره سیل قرار دارند و راه‌های ارتباطی به بخش ماژین و روستاهای اطراف آن و سه محور اصلی و دو محور فرعی دیگر در استان مسدود شده است.

علی اصغر کاظمی مدیرکل راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متأسفانه در اثر بارندگی ۴ دستگاه پل بالای صد متر در استان دچار تخریب شد.

سرهنگ رضا همتی زاده رئیس پلیس راه ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در استان ایلام از ۵ محور مواصلاتی سه محور اصلی ایلام- مهران، سرابله- حمیل- کرمانشاه، دره شهر به سمت پل دختر مسدود شده است.

استقرار بالگردها برای امدادرسانی به مناطق سیل زده استان

استاندار ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: دو بالگرد هلال احمر وارد فرودگاه ایلام شد و اقلام اولیه شامل پتو، چادر، بسته‌های غذایی و نیازهای فوری جاسازی شده به مردم بخش ماژین منتقل شده است.

قاسم سلیمانی دشتکی افزود: از ستاد نیروهای مسلح و فرماندهی نیروی زمینی نیز تماس گرفتند و قرار است سه بالگرد نیز با اجناس ارسال کنند، سپاه هم قرار شد یک بالگرد از اقلام موردنیاز ارسال کند.

 

وی تصریح کرد: در نهایت چندین استان معین از جمله استان آذربایجان غربی، زنجان، کردستان و البرز محموله‌هایی را برای کمک رسانی به استان ایلام ارسال کردند.

وی ادامه داد: همچنین شرکت بازرگانی ایران، کمیته امداد، بنیاد برکت، بنیاد مستضعفین نیز محموله‌هایی از اقلام به این مناطق ارسال کردند، هم اکنون امدادرسانی به مردم بخش ماژین و سایر قسمت‌هایی که در محاصره سیل قرار گرفتند با بالگرد در حال انجام است.

۳۰ درصد اراضی کشاورزی دهلران دچار خسارت شدند

فرماندار دهلران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در حدود ۳۰ درصد اراضی شهرستان بر اثر سیلاب‌ها دچار خسارت شدند.

مجید عسگری افزود: راه‌های مواصلاتی شهرستان به بیرون از شهرستان هم اکنون باز است، اما بخشی از جاده‌های داخل مجموعه شهرستان قطع است و تمام عوامل دست اندرکار برای بازگشایی مسیرها پای کار هستند.

وی عنوان کرد: خروجی سد دویرج در شرایط عادی است و ساکنین در مناطق پایین دست خصوصاً شهر موسیان هیچ گونه نگرانی از سرریز یا در معرض سیل قرار گرفتن نداشته باشند.

سیل همچنین خسارت‌های جدی به منازل مسکونی، مزارع، باغات و بخش دامپروری شهرستان‌های بدره، دره شهر، آبدانان و سیروان وارد کرده است.

با توجه به اینکه برخی از مناطق شهری و روستایی استان در محاصره سیل قرار دارد، تأمین مایحتاج اولیه ساکنان این مناطق جزو ضروریاتی است که تلاش و حمایت مسئولان کشوری را می‌طلبد.