به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، سعید نمکی در جریان دیدار از سد و نیروگاه دز افزود: نخستین گزارش سیلاب از گمیشان و آق قلا در استان گلستان از ۲۵ اسفند رسید که ستاد ویژه‌ای به فرماندهی بنده برای کنترل اوضاع بهداشتی، در وزارت بهداشت تشکیل شد.

وی اضافه کرد: این ستاد به تمام روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام آماده باش کرد و تاکید شد که هیچ یک از روسا به مرخصی نروند. با وجود ایجاد مشکل برای هموطنان در جریان سیلاب از جمله اتفاقات تلخ شیراز، کمترین عارضه را در این حجم از بارندگی شاهد بودیم و هم اکنون نیز تمام تیم‌های بهداشت محیط وزارت بهداشت فعال هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه رسیدگی به مصدومان و آسیب‌دیدگان به خوبی انجام شد، افزود: با همکاری مردم و سازمان‌های مختلف، رسانه‌ها، ارتش و سپاه و نیرو‌های کمکی و با وجود حجم بالای بارندگی و سیلاب، کمترین عارضه ایجاد شد. با توجه به انجام روزانه ۵۰۰ مورد نمونه‌برداری آب در سطح کشور، تاکنون هیچ آلودگی آب یا عفونت‌های روده‌ای ناشی از آب آلوده به ما گزارش نشده و همکاران شبانه روز مراقبت می‌کنند ضمن اینکه توزیع آب معدنی نیز توسط همکاران در حال انجام است.

وی افزود: تاکنون ۴۶ مورد تلفات در کشور داشته‌ایم که بیشترین تعداد یعنی ۲۱ نفر مربوط به چند دقیقه نخست حادثه سیلاب شیراز است.

نمکی با تاکید بر لزوم تخلیه منازل درصورت اعلام مسئولان، به مردم توصیه کرد مسافرت در این روز‌ها را لغو و نیز از نزدیک شدن به رودخانه و مناطق سیلابی خودداری کنند.

چندین استان کشور از جمله خوزستان، گلستان، لرستان، فارس کرمانشاه در روز‌های اخیر درگیر بارش‌های سیل آسا و طغیان رودخانه‌ها بوده‌اند که نگرانی‌هایی را از لحاظ وضع بهداشتی و شیوع برخی بیماری‌ها در این مناطق به دنبال داشته است.

اسحاق جهانگیری روز دوشنبه برای بررسی وضعیت سیلاب در خوزستان وارد این استان شد. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزیر ورزش و جوانان معاون اول رئیس‌جمهوری را در این سفر همراهی می‌کنند.