رویترز نوشت، قیمت‌های نفت با جهش بیش از ۱ درصدی خود در آخرین روز معاملاتی ماه مارس، بزرگترین رشد ۳ ماهه خود در یک دهه اخیر را به ثبت رساندند. این درحالی صورت گرفت که تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران و ونزوئلا و همچنین کاهش تولیدات اوپک، نگرانی‌ها از کند شدن اقتصاد جهانی را در سایه قرار داده است.

قیمت هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین آمریکا، ۸۴ سنت یا ۱.۴۲ درصد جهش کرد و ۶۰.۱۴ دلار رسید و رشد خود در بازه ژانویه-مارچ را به ۳۲ درصد رساند.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، برای تحویل در ماه می (که آخرین روز معاملاتی خود را سپری می‌کرد) با ۵۷ سنت یا ۰.۸ درصد رشد، در ۶۸.۳۹ دلار به معاملات این ماه خود پایان داد. به این ترتیب قیمت شاخص برنت در ۳ ماهه اول ۲۰۱۹ توانسته است ۲۷ درصد جهش کند. قیمت قراردادهای پیش‌خرید ماه جون که سهم بیشتری از معاملات را به خود اختصاص داده بودند با ۴۸ سنت افزایش، در ۶۷.۵۸ دلار بسته شد.

برای هر دو بنچ‌مارک، این رشد سه ماهه، بیشترین رشد از سه ماهه دوم ۲۰۰۹ تا کنون است. در آن زمان هر دو شاخص نفتی حدود ۴۰ درصد رشد کرده بودند.

امسال تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران و ونزوئلا، قیمت‌های نفت را تقویت کرده است. یک مقام آمریکایی مسئول تحریم‌های ایران روز جمعه گفته است که واشنگتن به دنبال این است که کشورهای مالزی، سنگاپور و سایرین را کاملاً در مورد انتقال غیرقانونی نفت با نفتکش‌ها و تاکتیک‌های ایران برای دور زدن تحریم‌ها، مطلع کند.

سیگل مندلکر، معاون تروریسم و اطلاعات مالی وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز جمعه، در سنگاپور به خبرنگاران گفت: این هفته ایالات‌متحده فشار اضافی شدیدی به ایران وارد خواهد کرد.