موضوع استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از نخستین روزهای حضور او در اتاق بیضی شکل و زردرنگ کاخ سفید همواره مطرح بوده است. تنها یک ماه پس از آغاز دوران ریاست جمهوری ترامپ، نخستین زمزمه‌ها در مورد استیضاح وی به گوش رسید. درخواست استیضاح ترامپ از سوی مقامات ارشد دموکرات در کنگره به اتهام نقض مکرر قوانین آمریکا بلافاصله با حمایت سایر مسئولان دولتی مواجه شد.

جدیت این درخواست‌ها به حدی بود که کاخ سفید با درک خطرات ناشی از آن، کارشناسان حقوقی خود را برای انجام اقدامات پیشگیرانه فراخواند. وکلای ترامپ که از همان آغاز به انجام اقداماتی برای جلوگیری از این فرآیند مشغول شدند، نهایتا در ماه مه ۲۰۱۸ اذعان داشتند که تحقیقات در مورد استیضاح ترامپ صرفا اقدامی احتیاطی و غیر رسمی است و کاخ سفید در این مورد نگرانی خاصی ندارد.

 

درپی بالا گرفتن این بحث، نظرسنجی‌های انجام شده درآمریکا نیز به شکل معنا داری از خواست مردم برای استیضاح رئیس جمهور تازه وارد آمریکا خبر دادند.نکته مهم در نتایج این نظرسنجی‌ها موافقت درصدی از جمهوری خواهان با استیضاح ترامپ بود. در این برهه «مایکل کوهن» وکیل شخصی ترامپ به دلیل فساد بانکی، فرار مالیاتی، نقض قوانین مالی کمپین‌های انتخاباتی دستگیر شده بود. ۶۴ درصد مردم آمریکا بر این باور بودند که کوهن به دستور ترامپ مجبور به انجام اقدامات فوق و پرداخت حق السکوت به دو زن برای مخفی نگه داشتن رابطه نامشروعشان با ترامپ در آستانه انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا شده است.

 

تکرار این نظرسنجی‌ها که همچنان ادامه دارد، حاکی از آن است که شمار بیشتری از مردم و به ویژه جمهوریخواهان خواستار استیضاح ترامپ هستند.

در واقع سایه سنگین استیضاح ترامپ از ششمین ماه ریاست جمهوری وی با طرح «برد شرمن» در جولای ۲۰۱۷ برای استیضاح ترامپ به دلیل مانع تراشی در مسیر تحقیقات درباره مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا همواره بر سر این دولت جمهوریخواه سنگینی می‌کند. با پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات میاندوره ۲۰۱۸ آمریکا که منجر به کنترل آنان بر مجلس نمایندگان شد، گمانه زنی‌ها در مورد استیضاح ترامپ شکل جدی تری به خود گرفت. یک منبع نزدیک به ترامپ از نگرانی وی از احتمال استیضاح توسط نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان خبر داده و گفت: ترامپ آن را "احتمالی واقعی" می‌داند.

 

البته دموکرات‌ها تلاش خود برای به چالش کشیدن ترامپ را تنها به این عرصه محدود نکرده و در موضوعاتی مانند عدم بهبود زیرساخت‌ها و افزایش هزینه‌های سلامتی نیز دولت را مکررا به چالش کشیدند.با تشدید تنش‌ها میان کنگره و دولت آمریکا و تعطیلی بی سابقه دولت به دلیل مخالفت کنگره با تامین بودجه دیوار مرزی مدنظر ترامپ و نیز آغاز به کار مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات‎ها، موضوع استیضاح ترامپ مجددا مطرح شد.

همانگونه که انتظار می‌رفت کنگره صد و شانزدهم آمریکا که از سوم ژانویه کار خود را به مدت دو سال آغاز کرد، یکی از پرماجراترین و جنجالی‌ترین دوره‌های قانونگذاری در سال‌های اخیر آمریکا است. چرا که ترامپ در دو سال گذشته با کنگره‌ای کاملا جمهوریخواه، سه بار دولت آمریکا را تعطیل کرد.