اکبر ترکان در پاسخ به سؤالی درباره پیش‌بینی‌اش از مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم گفت: همین مردمی که امروز عصبانی هستند و بد و بیراه می‌گویند و اگر زبانشان به نقد باز شود به تندترین روش ممکن انتقاد می‌کنند، وقتی پای اصل نظام در میان باشد به میدان می‌آیند.

 

او افزود: گرچه نارسایی‌ها و اشکالات سرجای خود باقی است، ولی مردم به خاطر اصل نظام حاضرند اغماض کنند. تا الان که این کار را کرده‌اند.

 

ترکان اظهار کرد: امروز اگر شما با ۱۰ نفر صحبت کنید، هشت نفر از آنان با زبان تند انتقاد می‌کنند. ولی همین افراد که ما برخی از آنها را با محاسبات خود طرفدار نظام ارزیابی نمی‌کنیم، وقتی پای دفاع از کل نظام در میان باشد دفاع می‌کنند و حاضرند از نارسایی‌ها، خطاها و اشکالات گذشت کنند؛ چرا که می‌خواهند اصل جمهوری اسلامی باقی بماند. این مسئله ثروت اصلی ماست و نظام را سرپا نگه داشته و آسیب‌پذیری را به حداقل رسانده است.

 

ترکان تأکید کرد: همه مسئولان باید خود را مدیون مردم بدانند، چرا که مردم هنگام دفاع از اصل نظام پای کارند و حاضرند از خطاها گذشت کنند.

 

او در پیش‌بینی‌اش درباره مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم گفت: در کشور ما انتخابات دو جنبه دارد. یکی انتخاب رئیس‌جمهور، نماینده مجلس یا نماینده خبرگان و دیگری رأی به مشروعیت نظام.

 

ترکان افزود: در کشور ما هر انتخابات به معنای یک رفراندوم و رأی آری به جمهوری اسلامی است. همین مردمی که امروز انتقاد و اعتراض دارند و چه بسا در خیلی موارد هم درست می‌گویند، اما در انتخابات به جمهوری اسلامی رأی می‌دهند.