سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در سخنانی در کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد در ژنو هشدار داد که خروج آمریکا از پیمان موشک‌های ضد بالستیک و پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌بُرد (INF) ممکن است باعث بروز رقابت گسترده تسلیحاتی با عواقب غیرقابل پیش بینی شود.

وزیر خارجه روسیه در ادامه گفت: اطمینان دارم همه ما از عقل و قدرت لازم برای غلبه بر بحران‌ها، حفظ و بهبود سیستم توافق‌نامه‌های نوین بین‌المللی و جلوگیری از گسترش سلاح‌ها برخوردار هستیم.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین افزود: رقابت جدید تسلیحاتی باعث خواهد شد که بسیاری از کشورها گزینه‌ای غیر از تولید سلاح‌ها و موشک‌های هسته‌ای برای حفظ امنیت ملی خود در اختیار نداشته باشند. اغلب این کشورها علوم و فناوری لازم برای تولید این گونه سلاح‌ها را دارند.

گفتنی است پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) میان رونالد ریگان و میخائیل گورباچف رؤسای جمهوری وقت آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی (سابق) در سال ۱۹۸۷ امضا شد. آنها تولید، خرید یا آزمایش موشک‌های زمینی با برد ۳۰۰ تا ۳,۴۰۰ کیلومتر را ممنوع کردند.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه آگوست سال گذشته اعلام کرد که این کشور از پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای (INF) خارج خواهد شد.