این حمله بامداد امروز پنجشنبه رخ‌ داده و پلیس ضدتروریسم درحال حاضر مشغول بررسی شواهد و تحقیق درباره این حادثه است.

یک سخنگوی پلیس وست میدلندز اعلام کرد: ماموران پلیس اولین بار ساعت ۲ و ۳۲ دقیقه خود را به مسجدی واقع در خیابان «بیرچفیلد» رساندند اما متوجه شدند که حمله ساعاتی قبل رخ داده است. ۴۵ دقیقه بعد پلیس گزارش دیگری درباره حمله به یک مسجد، در نقطه دیگری دریافت می کند و تصمیم می گیرد که گشت زنی های خود را در سطح شهر افزایش دهد. پس از آن بود که پلیس متوجه می شود حملات دیگری در دو مسجد دیگر رخ داده است. 

سخنگوی پلیس تائید کرد: مرکز اسلامی «ویتون رود» که یکی از مساجد اصلی شهر بیرمنگام به شمار می رود، در این حادثه مورد حمله قرار گرفته است.

تا این لحظه اطلاعاتی درباره هویت مهاجمان و انگیزه آنها از این اقدام منتشر نشده است.

این تحولات درحالی صورت می گیرد که دولت انگلیس پس از حادثه مرگبار هفته گذشته در «کرایست چرچ» نیوزیلند که ۵۰ تن را به کام مرگ کشاند، ضریب امنیتی مساجد این کشور را افزایش داده است. 

به گزارش ایرنا، نمازگزاران مسلمان روز جمعه گذشته در جریان برگزاری نماز در دو مسجد &#۳۹;نور&#۳۹; و &#۳۹;لینوود&#۳۹; شهر کراست‌ چرچ نیوزیلند مورد حمله تروریستی مسلحانه قرار گرفتند. 

متهم اصلی این حمله &#۳۹;برنتون هریسون تَرنت&#۳۹; ۲۸ ساله اهل استرالیا معرفی‌شده است که پیش‌تر بارها در صفحات مجازی خود از حضور مهاجران مسلمان در &#۳۹;سرزمین‌های اروپایی&#۳۹; ابراز خشم کرده بود.

کارشناسان با اشاره به رشد نژادپرستی و نفرت از اسلام در کشورهای غربی تأکید می‌کنند که صلح‌طلبان و آزادی‌ خواهان جهان باید ناسیونالیست‌های نژادپرست و پرخاشجوی جوامع غیرمسلمان را تحت‌ فشار قرار دهند تا جهان برای همیشه نفرت‌ پراکنی و تروریستی نمایاندن اسلام و مسلمانان را پشت سر بگذارد.

همچنین مسئولان نهادهای اسلامی، روحانیون و اساتید مسلمان دانشگاه های سراسر جهان در نامه‌ای سرگشاده که در روزنامه گاردین انگلیس منتشر شد، زبان تند سیاست مداران و رسانه‌ها را عامل اصلی رواج خشونت و تروریسم علیه اسلام و مسلمانان خواندند.

بیش از ۳۵۰ تن از چهره‌های برجسته جهان اسلام روز سه شنبه نامه‌ای را امضاء کردند که در آن حمله تروریستی جمعه گذشته به مساجد شهر &#۳۹;کرایس چرچ&#۳۹; نیوزیلند که ۵۰ کشته برجای گذاست به فضای اسلام‌هراسی سازمان‌یافته در غرب نسبت داده‌ شده است. 

این نامه می‌افزاید: کشتار مسلمانان با شلیک گلوله تَرنت (متهم اصلی حمله تروریستی نیوزیلند) آغاز نشد، بلکه از دهه‌ها قبل با انتشار گزارش‌های اسلام هراسانه و اختصاص صدها و هزاران ستون نفرت‌انگیز علیه مسلمانان در روزنامه‌ها، شکل‌ گرفته است.