در ادامه وعده دولت نیوزیلند برای تغییر قوانین حمل سلاح در این کشور پس از حمله تروریستی به نمازگزاران جمعه در شهر «کرایست‌چرچ»، ولینگتون اعلام کرد که فروش عمومی تمام تسلیحات نیمه اتوماتیک و نظامی ممنوع می‌شود.

«جاسیندا آردرن» نخست‌وزیر نیوزیلند، که پیشتر از تغییر قوانین تملک و حمل سلاح در این کشور خبر داده بود، شامگاه پنجشنبه در نشست خبری گفت: «تاریخچه ما در ۱۵ مارس برای همیشه تغییر کرد. اکنون، قوانین ما نیز تغییر می‌کنند. ما به نیابت از تمام نیوزیلندی‌ها اعلام می‌کنیم که اقداماتی را برای تقویت قوانین مربوط به تملک سلاح و امن‌تر کردن کشور خود انجام می‌دهیم».

به نوشته خبرگزاری «رویترز» آردرن تاکید کرد که خرید و فروش تمام سلاح‌های نیمه اتوماتیک و نظامی که در حمله تروریستی ظهر جمعه به مسلمانان در دو مسجد در کرایست‌چرچ استفاده شد، ممنوع می‌شود.

وی همچنین افزود که طرحی را نیز برای بازخرید چنین تسلیحات فروخته شده به مردم دارند و این قوانین جدید، در تاریخ ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) اجرایی می‌شوند. طرح بازخرید سلاح‌های نیمه اتوماتیک فروخته شده به مردم، حدود ۱۳۸ میلیون دلار خرج روی دست دولت نیوزیلند می‌گذارد.

تخمین زده می‌شود که در نیوزیلند، کشوری با کمتر از ۵ میلیون نفر جمعیت، حدود ۱.۲میلیون تا ۱.۵ میلیون سلاح گرم در اختیار مردم قرار دارد که از آن میان حدود ۱۳۵۰۰ قبضه اسلحه نیمه اتوماتیک و نظامی هستند. حداقل سن قانونی برای تملک یک سلاح در نیوزیلند ۱۶ سال و برای تسلیحات نظامی نیمه اتوماتیک ۱۸ سال است. خریداران سلاح همچنین باید مجوز مکتوب داشته باشند اما لازم نیست تسلیحاتی که خریداری می‌کنند ثبت شود و بدین ترتیب می‌توانند هر مقدار سلاح که خواستند در اختیار بگیرند.

بامداد جمعه ۲۴ اسفند به وقت تهران (ظهر جمعه به وقت محلی) بود که رسانه‌های نیوزلندی از وقوع حمله مسلحانه به مسجد «النور» در شهر «کریستچرچ» خبر دادند. درپی حمله تروریست‌های مسلح به نمازگزاران جمعه در دو مسجد در نیوزلند، حداقل ۵۰ نفر کشته و ۳۰ تن دیگر مجروح شدند.