به گزارش خبرگزاری فرانسه از ورشو، منابع دیپلماتیک در ورشو روز سه شنبه اعلام کردند : سفر رییس جمهوری فرانسه به لهستان که قرار بود در روزهای هشتم و نهم ماه آوریل امسال انجام گیرد به توصیه مقامات لهستانی به تعویق افتاد.

پیش تر ناتالی لوآزو وزیر امور اروپایی فرانسه هدف از سفر مکرون به لهستان را بهبود روابط فرانسه و لهستان عنوان کرده و گفته بود: انتظار می رود این سفر روزنه جدیدی در روابط دو کشور باشد.

 روابط پاریس - ورشو در پائیز ۲۰۱۶ به دلیل اینکه لهستان قرارداد خرید ۵۰ فروند بالگرد نظامی از فرانسه را لغو کرد تا از آمریکا هواپیمای نظامی خریداری کند، رو به سردی گرایید و تنش های بین دو کشور بالا گرفت. پاریس در آن تاریخ با «سرزنش» اقدام ورشو، آن را «خیانت» نامید.

جاکیچ کژاپوتوویژ وزیر امور خارجه لهستان با انتقاد از پایبند نبودن فرانسه به بودجه اتحادیه اروپا، معتقد است که پاریس درحال شکستن قانون اروپایی است و کمیسیون اروپا بر تخطی آشکار این کشور چشم بسته است.

کژاپوتوویژ همچنین از رئیس جمهوری فرانسه به اتهام آنچه وی فشار بر تظاهرکنندگان موصوف به جلیقه زردها خواند، انتقاد کرد و سیاست مکرون را گواهی بر ضعف دولت او دانسته بود.

در ماه دسامبر ۲۰۱۸ (دی ۹۷)، وزیر خارجه لهستان پس از سرکوب خشونت آمیز اعتراضات در پاریس، فرانسه را مرد بیمار اروپایی نامید. 

وی در مصاحبه ای گفته بود: &#۳۹;اظهاراتش به این معنی است که فرانسه «به اصلاحات دشوار نیاز دارد.