پرس آسوسییشن گزارش داد، خانواده‌های نمازگزاران روز جمعه در دو مسجد در کرایست‌چرچ نیوزیلند با نگرانی منتظر هستند که مقامات این کشور اجساد افراد کشته شده در این دو مسجد را در اختیار آنها قرار دهند.

مقامات نیوزیلند اعلام کردند که تعداد کشته شدگان به ۵۰ نفر رسیده است.

مایک بوش، کمیسیونر پلیس نیوزیلند اعلام کرد: نیروهای پلیس به همراه پاتولوژیست‌ها و پزشک قانونی در حال آماده کردن این اجساد برای دفن و خاکسپاری هستند.

وی ادامه داد: ما در ابتدا باید دلیل مرگ را کاملاً مشخص کنیم و پیش از خاکسپاری باید هویت آنها دقیقاً مشخص شود. اما از سوی دیگر کاملاً آگاه به الزامات مذهبی و فرهنگی هستیم. بر همین اساس کارها را با سرعت و حساسیت هر چه تمام‌تر انجام می‌دهیم.

نخست وزیر نیوزیلند اعلام کرد: کار تحویل تعداد کمی از اجساد انجام شده و مقامات امیدوار هستند که باقی اجساد هم تا روز چهارشنبه تحویل داده شوند.

پلیس اعلام کرده است که آنها یک لیست مقدماتی از قربانیان به خانواده‌ها داده‌اند. با این حال برخی از خانواده‌ها هنوز منتظر خبر هستند.

در حال حاضر مسئولان در حال آماده کردن قبرهای جدید در قبرستان مسلمانان در نیوزیلند هستند.

در همین حال بوش در یک کنفرانس خبری اعلام کرد، زمانی که آنها می‌خواستند اجساد قربانیان را از مسجد خارج کنند، آنها یک جسد دیگر در مسجد النور پیدا کردند.

بر همین اساس تعداد کشته شدگان در مسجد النور به ۴۲ نفر رسیده و ۷ نفر در مسجد لینوود کشته و یک نفر نیز در بیمارستان جان خود را از دست داده است.

از سوی دیگر ۳۴ نفر زخمی در بیمارستان تحت مداوا قرار دارند اما مقامات اعلام کردند که وضعیت ۱۲ نفر وخیم است.

هم‌زمان تعدادی از حامیان مسلمانان که خانواده‌ها و دوستان و قربانیان در آن حضور دارند، گرد هم آمدند. بسیاری از مردم در محل وقوع حملات به یاد قربانیان گل گذاشتند.

همچنین برخی برای کمک به مراسم خاکسپاری وارد عمل شدند. عبدالحکیم ۵۶ ساله از اوکلند، در شمال نیوزیلند یکی از این افراد است. او اعلام کرد: کشته شدگان باید هر چه سریع‌تر دفن شوند. ما این جا هستیم که بدن آنها را بشوریم و در قبر جای دهیم.