کلیسای ننه مریم، مارت مریم یا مریم مقدس، پس از کلیسای بیت‌الحم در فلسطین، قدیمی‌ترین کلیسای جهان است که تاریخ ساختش به سال ۳۲ میلادی باز می‌گردد. کلیسایی که قبلا آتشکده‌ی زرتشتیان بوده و تبدیل آن به کلیسا روایت جالبی دارد. گفته می‌شود هنگامی که حضرت مسیح (ع) زاده شد، سه تن از موبدان زرتشتی که در این معبد زندگی می‌کردند با دیدن ستاره‌ای درخشان که به سمت شرق حرکت می‌کرد در می‌یابند که منجی موعود متولد شده است.

طبق بیانات مورخان مسیحی این سه موبد از اورشلیم به شهر ارومیه‌ی‌ امروزی سفر کرده و آتشکده را به کلیسا تبدیل می‌کنند. از آن پس، به پیروی از دین مسیح می‌پردازند و تا زمان مرگ در این مکان باقی می‌مانند. گفته می‌شود که این سه تن در کنار کلیسا دفن شده‌اند. جالب است بدانید که این روایت روی سنگ قبر موبد کلیسا حک شده است. سنگ قبری که تا پیش از شروع جنگ جهانی اول توسط قوای روسیه به داخل کلیسا منتقل شد و در همان مکان نگهداری می‌شد؛ اما امروزه این سنگ قبر در موزه قرار دارد.

در این کلیسا از تزئینات چشمگیر و زیباسازی سازندگان خبری نیست و به‌گونه‌ای ساده است که نظر هر بیننده‌ای را در بدو ورود به خود جلب می‌کند. دلیل این امر نیز اعتقاد آشوریان به پرهیز از هر گونه آراستن و تزئین کردن کلیساهای خود است که در مورد این مکان مذهبی نیز چنین رفتار شده است. در این میراث کهن، دالان‌هایی تودرتو وجود دارد که با مصالحی همچون سنگ و ملات ساخته شده است. سقف دالان‌ها کوتاه است همانند درب ورودی آن که برخی از بازدیدکنندگان را مجبور می‌سازد هنگام ورود، سر خود را خم کنند. این مکان مذهبی دارای محرابی است که بسیار ساده و در عین حال بسیار معنوی و نفس‌گیر است و شاید همین سادگی بنا باشد که تماشاگر را به عمق معنویت و تاریخ بشریت فرو می‌برد.

آیا می‌دانستید که دومین کلیسای تاریخی جهان در ارومیه قرار دارد و ایا تا به حال این کلیسای پرماجرا و ساده اما زیبا را از نزدیک دیده‌اید؟ آیا قصد ندارید در تعطیلات نوروز سری به این منطقه بزنید؟ ارومیه، زیبایی‌های فراوانی دارد، موافق نیستید؟