به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، شرکت آمریکایی کوالکام چندی پیش با طرح شکایتی مدعی شد که فنآوری مورداستفاده اپل برای افزایش سرعت اتصال محصولات خود به اینترنت بلافاصله پس از روشن شدن، اختراع این شرکت است.

همچنین این شرکت آمریکایی در شکایت نامه خود مدعی شد که فنآوری ‌های مورداستفاده در محصولات اپل برای پردازش گرافیکی، افزایش طول عمر باتری و انتقال ترافیک پردازش بین پردازنده‌های اپلیکیشن‌های گوشی و مودم، اختراع این شرکت بوده است.

شرکت کوالکام شکایت نامه خود رابه داگاه سن دیه گو تسلیم کرد و این دادگاه بعد از بررسی های انجام شده، شرکت اپل را به سرقت اطلاعات فنآوری متهم و به پرداخت ۳۱ میلیون دلار محکوم کرد.

کوالکام در ژوئیه سال ۲۰۱۷ میلادی ادعا کرد که اپل از فناوری‌های اختراع شده این شرکت در سری‌های جدید محصولات خود استفاده کرده است.

شرکت اپل از این فناوری‌ها در گوشی‌های آیفون سری هفت و هشت و ایکس بهره برده است.

دادگاه &#۳۹;سن دیه گو&#۳۹; با اتکاء به نتایج بررسی‌های خود، شرکت کوالکام را مستحق دریافت تمامی حق اختراع درخواستی یعنی ۳۱ میلیون دلار دانست.

درحالی که درآمد پیش‌بینی شده اپل برای سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی حدود ۹۰ میلیارد دلار است، پرداخت جریمه ۳۱ میلیون دلاری برای این شرکت رقم ناچیزی به شمار می‌رود ولی پیروزی در دادگاه &#۳۹;سن‌ دیه گو&#۳۹; موفقیتی بزرگ برای شرکت کوالکام محسوب می‌شود و نام این شرکت را بیش از پیش در حوزه نوآوری‌های صنعت تلفن همراه مطرح می‌کند.

سه ماه پیش نیز شرکت کوالکام علیه اپل به دادگاهی چینی شکایت کرده بود که آن دادگاه نیز اپل را محکوم کرده بود.

البته اختلاف‌های دو شرکت اپل و کوالکام همچنان ادامه دارد و ماه آینده نیز دادگاه &#۳۹;سن دیه گو&#۳۹; برای بررسی سایر ادعاهای دو شرکت تشکیل جلسه خواهد داد.

کوالکام شرکت فعال در حوزه فناوری و تجهیزات ارتباطی و مخابراتی است که در سال ۱۹۸۵ در سن دیه گوی آمریکا تأسیس شده است.