محمد عمر داودزی نماینده ویژه رئیس جمهور افغانستان در امور اجماع سازی منطقه ای برای صلح که در راس هیاتی برای مشورت با مقامات کشورمان در خصوص روند صلح در کشورش به تهران سفر کرده، امروز (شنبه) با سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران دیدار کرد. 

در این دیدار داودزی با ارائه گزارشی از آخرین تحولات مربوط به روند صلح در افغانستان، از حمایتهای جمهوری اسلامی ایران از مردم و دولت افغانستان و اتخاذ مواضع سازنده در ارتباط با روند صلح در کشورش قدردانی کرد. 

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان متقابلا از ابتکارهای رئیس جمهور افغانستان برای ایجاد تحرک در روند صلح استقبال و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران حداکثر توان خود را برای کمک به مردم و دولت افغانستان و حفظ وحدت و همبستگی تمامی گروه ها و اقشار مردم افغانستان به کار خواهد گرفت.

وی همچنین با توجه به اخبار منتشره نسبت به نیات آمریکا در افغانستان ابراز تردید کرده و لزوم اتخاذ رویکرد منطقه ای و مشارکت فعالانه کشورهای همسایه در روند صلح آن کشور را مورد تاکید قرار داد.

در این دیدار طرفین بر حفظ ساختارهای سیاسی و قانون اساسی افغانستان به عنوان دستاورد سالها جنگ و فداکاری مردم آن کشور، و بر لزوم مشارکت تمام جناحهای افغانستان در روند صلح بعنوان شرطهای لازم برای رسیدن به صلح پایدار تاکید کردند.

حضور داعش در افغانستان به عنوان تهدیدی مشترک برای صلح و امنیت در منطقه و لزوم همکاری برای مبارزه با این گروه تروریستی نیز یکی دیگر از محورهای گفتگوی طرفین در این ملاقات بود. 

همکاریهای اقتصادی دو کشور در شرایط جدید ناشی از تحریم ها و راهکارهای توسعه روابط اقتصادی دو کشور نیز در این دیدار مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.