یورونیوز گزارش داد، ترنت در حالی که با دست‌بند و ملبس به لباس سفید زندان در دادگاه حاضر شده بود، سعی داشت تا با حرکات محدود دست و انگشتان خود پیام‌هایی را از طریق دوربین عکاسان حاضر در دادگاه مخابره کند.

نشانه اولی که برنت با دست راست خود نشان داد شبیه علامت اوکِی(بسیار خوب) در فرهنگ انگلیسی زبانان است ولی برخی مفسران این ژست‌ او را به نشانه «سوپرمَن سفید پوست» تعبیر کرده‌اند. علامتی که حلقه کردن دو انگشت شست و نشانه، حرف پی انگلیسی که حرف آغازین کلمه پاوِر(قدرت) را نشان می‌دهد و شکل عمودی سه انگشت دیگر تداعی کننده حرف دَبِلیوست که حرف اول کلمه وایت به معنای سفید است.

حرکت دیگری که برنتون هرسیون ترنت در دادگاه نشان داد، مشت کردن دو دستش و بهم چسباندن آن بود. درباره این حرکت برخی رسانه‌ها معتقدند که او، خواسته یکی از طنزهایی را که اخیر در بین مردم نیوزیلند در شبکه‌های اجتماعی رایج شده است، یادآوری کند.

مظنون اصلی این حمله پیشتر و از طریق شبکه‌های اجتماعی خود را یک مدافع افراطی حقوق سفیدپوستان معرفی کرده بود.

نخستین دادگاه ترنت به دلایل امنیتی غیر علنی برگزار شد و دادگاه دوم او قرار است در تاریخ پنجم آوریل(۱۶ فروردین ماه) برگزار شود.

بنا بر اعلام پلیس نیوزیلند، دو مظنون دیگر این حمله نیز بازداشت شده‌اند که فاقد سابقه کیفری و قضایی هستند. پلیس تاکنون از انتشار هویت این دو مظنون امتناع کرده است.

در جریان این حمله مسلحانه ظهر روز جمعه به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند ۴۹ نفر کشته و بیش از ۴۸ تن زخمی شدند.

این خونین‌ترین حادثه در نیوزیلند طی دوران صلح در این کشور بوده است.