روزنامه واشنگتن پست به نقل از افرادی که از برنامه‌ریزی و روند اجرای این حمله آگاه بوده‌اند، گزارش کرده، یک سازمان مخالف رهبری کره شمالی که به برکناری کیم جونگ اون، رهبر این کشور متعهد شده است، پشت حمله ماه گذشته میلادی به سفارت پیونگ‌یانگ در اسپانیا بوده است.

این روزنامه بدون نام بردن از منابع خبری خود، این گروه را "دفاع مدنی چئولیما" معرفی کرد که به نام "چوسان آزاد" نیز شناخته می‌شود.

این منابع خبری به واشنگتن پست گفته‌اند، این گروه به هیچ دولتی وابسته نیست و با توجه به زمان‌بندی حساس این عملیات که در آستانه دومین نشست دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون در هانوی صورت گرفت، نهادهای اطلاعاتی آمریکا قاعدتاً نباید تمایلی به شرکت در آن می‌داشتند.

طبق گزارش رسانه‌های اسپانیا، یک گروه ناشناس در ۲۲ فوریه وارد سفارت کره شمالی در مادرید شدند، کارمندان این سفارت را بستند و چهار ساعت بعد با کامپیوترهای این سفارت از این محل خارج شدند. وزارت امورخارجه اسپانیا نیز این خبر را تایید کرده است.

هیچ نهادی اما مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. این گروه مخالف که واشنگتن پست از آن نام برده نیز در وبسایت خود اشاره‌ای به این حمله نکرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این گروه در روز ۲۵ فوریه در وبسایت خود بیانیه‌ای را منتشر کرده که در آن آمده است: از سوی رفقایی در یک کشور غربی درخواست کمکی دریافت کردیم و با وجود وضعیت دشواری که با آن روبه‌رو بودیم، به این درخواست واکنش نشان دادیم.

این گروه همچنین در بیانیه خود آورده است که به زودی و در همان هفته انتشار این بیانیه، بیانیه مهم دیگری را منتشر خواهد کرد اما از هیچ گونه عملیاتی جزییاتی ذکر نکرده است.

سفارت کره شمالی در مادرید جایی است که کیم هیوک چول، سرپرست مذاکره کنندگان این کشور با آمریکا تا سال ۲۰۱۷ به عنوان سفیر در آن مشغول فعالیت بوده است.

کارشناسان اطلاعاتی گفته‌اند، کامپیوترها و تلفن‌های همراه موجود در این سفارت که در حمله ۲۲ فوریه تصرف شده‌اند، با توجه به اینکه اطلاعاتی از چول و دیگر مقامات کره شمالی را در بر داشته‌اند، مواردی هستند که احتمالاً نهادهای اطلاعاتی خارجی به دنبال آن‌ها بوده‌اند.

وزارت امور خارجه آمریکا و سازمان سیا از اظهار نظر در این باره سر باز زده‌اند.