در بیانیه «رابرت پالادینو» جانشین سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا آمده است، هدف از این تحریم‌ها پاسخ به اقدام روسیه در توقیف سه کشتی اوکراینی در آب‌های دریای سیاه است.

به نوشته وی، در پی این اقدام ۶ فرد و ۸ نهاد نظامی روسیه از سوی آمریکا تحریم شده‌اند.

همزمان خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده است که اتحادیه اروپا، ۸ مقام روسی را به دلیل آنچه که «مصادره کشتی‌های اوکراینی» خوانده، هدف تحریم قرار داده است.

این فهرست شامل مقام‌های ارشد گارد امنیت مرزی روسیه و فرمانده‌های سه کشتی روسی است.

تحریم‌های جدید علیه مسکو، اقدامی در پاسخ به توقیف سه کشتی اوکراینی در ماه نوامبر (آذر ماه) در تنگه &#۳۹;کرچ&#۳۹; واقع در دریای سیاه است که پس از ورود این کشتی‌ها به قلمرو آب‌های روسیه صورت گرفت.

مقام‌های اوکراینی اعلم کردند : تعدادی از خدمه کشتی‌ها در این حادثه زخمی شده بودند.

این حادثه موجب افزایش تنش‌ میان مسکو و غرب شد که لغو دیدار رییسان جمهوری آمریکا و روسیه نیز پیامد آن بوده است.

تحریم‌های جدید علیه روسیه، تنها چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که پارلمان اروپا با انتشار گزارشی، اعلام کرده بود که دیگر مسکو را به عنوان یک «شریک راهبردی» به حساب نمی‌آورد.

این گزارش که سه شنبه گذشته به تصویب اعضای پارلمان اروپا رسید، همچنین بر لزوم توقف پروژه خط لوله گاز «نورد استریم ۲» که قرار است از روسیه به آلمان کشیده شود، تاکید کرده بود.

تنش‌ها میان مسکو و غرب از سال ۲۰۱۴ پس از الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه آغاز شد.

کریمه واقع در جنوب اوکراین پس از برگزاری یک همه پرسی به خاک روسیه ملحق شد؛ اما اوکراین و غرب نتیجه این همه پرسی را نپذیرفتند.

اوکراین در سال های گذشته صحنه تحولات سیاسی و درگیری نظامیان ارتش با گروه های استقلال طلب در منطقه شرقی این کشور بوده است که ادعا می شود مورد حمایت مسکو هستند.