محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در این مصاحبه با شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی  با بیان اینکه ایران به دنبال رقابت با آمریکا در عراق نیست، گفت: این ایالات متحده است که عراقی ها را برای انتخاب (میان ایران و آمریکا) تحت فشار می گذارد.

ظریف تصریح کرد: ما هرگز از عراقی ها نخواسته ایم که انتخاب کنند. ما روابط خوبی با عراق داریم. عراق همسایه ما است. آمریکا قادر نیست که روابط میان ایران و عراق را متوقف کند.

وزیر خارجه ایران با اشاره به پیوندهای تاریخی و جغرافیایی ایران و عراق افزود: حتی جنگ ۸ ساله که از سوی صدام حسین به ایرانیان و عراقی ها تحمیل شد، نتوانست این روابط تاریخی، جغرافیایی حتی خانوادگی را متوقف کند.

ظریف ادامه داد: ما راهبردی منطقه ای تحت عنوان «منطقه قدرتمندتر» به جای کشورهای قوی یا مردان قدرتمند در منطقه داریم. ما به اندازه کافی مردان قدرتمند داشته ایم، [اکنون] به یک منطقه قدرتمند نیاز داریم.

وزیر خارجه ایران تصریح کرد: ما اینجا نیستیم که علیه هیچ کشوری اقدامی کنیم، یا از سوی ایران به دنبال دخالت در کشوری باشیم؛ مواضع ما بسیاری صریح بوده و خواستار گفت و گو شده ایم.

وی درباره سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا گفت: اینستکس همه مشکلات ایران را حل نمی کند و همه وعده ها و تعهدات اروپا را به عنوان شریک برجام محقق نمی دارد.

ظریف همچنین پیرامون افزودن حزب الله به فهرست سازمان های تروریستی توسط انگلیس تاکید کرد: انگلیس با این کار اکثرت مردم لبنان را به فهرست تروریسم می افزاید.

وی افزود: این هم اشتباه دیگری است که انگلیس مرتکب آن می شود و اشتباه اول آن ها هم نیست. آن ها اشتباهات بسیاری در گذشته از جمله در ایران داشته اند.

وزیر خارجه ایران در ارتباط با مواضع ایران و روسیه در قبال رژیم صهیونیستی بر دیدگاه های متفاوت دو کشور در این رابطه تاکید و تصریح کرد که چنین چیزی مانع همکاری تهران و مسکو برای مبارزه با افراط گرایی و تروریسم نیست.

ظریف یادآورد شد: ما برای همکاری با عربستان آماده ایم اما آن ها باید بپذیرند که امنیتشان وابسته به امنیت ما است و امنیت ما وابسته امنیت آن ها.