&#۳۹;محمدجواد ظریف&#۳۹; وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه در کنفرانس خبری با &#۳۹;محمدعلی الحکیم&#۳۹; همتای عراقی خود پس از مذاکرات چند ساعته هیات های کارشناسی و سیاسی دو کشور در بغداد، گفت: مذاکرات خوب و مفیدی با برادرم الحکیم در خصوص روابط دو جانبه و مسائل منطقه ای داشتیم.

ظریف افزود: دیدگاه های دو کشور در امور منطقه ای و بین المللی بسیار شبیه به یکدیگر است و می تواند به امنیت منطقه کمک کند.

وی از همبستگی و مواضع ملت و دولت عراق در رد تحریم های ظالمانه و غیر قانونی آمریکا علیه مردم ایران قدردانی کرد و گفت: روابط دو کشور بدون دخالت خارجی در حال حاضر مستحکم است و امیدواریم در جریان سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به بغداد بیش از پیش مستحکم شود.

وی با بسیار مثبت ارزیابی کردن مذاکرات امروز گفت: دو طرف توجه ویژه ای در تفاهمات برای خدمت بیشتر به مردم دو کشور بوده است و بر همین اساس هیات های دو طرف اسنادی را جهت توافق نهایی آماده کرده اند.

ظریف گفت: هیات های سیاسی و کارشناسی دو طرف در ادامه مذاکرات در حال آماده سازی تفاهمات بیشتر جهت توافق نهایی در جریان سفر دکتر روحانی به بغداد هستند.

وی گفت: دو طرف در زمینه های مختلف بهداشت، تجارت، رفت و آمد زائر و مسافر، و تسهیل در این حوزه ها برای رفاه بیشتر مردم دو کشور مذاکرات و تفاهمات خوبی تاکنون داشته اند.

ظریف ابراز امیدواری کرد: تفاهم ها و توافقات نهایی در جریان سفر روز دوشنبه دکتر روحانی به بغداد بیش از پیش موجب تحکیم مناسبات دوجانبه شده و نیز به عراق برای ورود جدی به مرحله بازسازی پس از پیروزی بر افراط گرایی تکفیری و داعش کمک کند.