سردار مسعود زاهدیان در نشست خبری امروز در پاسخ به پرسشی درباره میزان کشت مواد مخدر در کشور افغانستان، اظهار کرد: طبق آمارهای ما بیش از ۶۴۰۰ تن مواد مخدر در افغانستان کشت شده که ایران در خط مقدم مبارزه با قاچاق این مواد به داخل کشور و نیز ترانزیت آن به دیگر کشورها بوده است.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره ادعای توئیتری وزیر ارتباطات در مورد کشف مزرعه خشخاش از طریق ماهواره خاطرنشان کرد: قبلاً نیز در این زمینه توضیح دادم که این ماهواره‌ها از طریق سنجش از راه دور و بررسی طیف رنگ‌ها اقدام به تشخیص می‌کنند و طیف رنگی که گیاه شقایق نیز از خود متصاعد می‌کند، مشابه طیف رنگی گیاه خشخاش است.

 

وی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال حذف مخدر حشیش از جدول ۴ موارد ممنوعه مواد مخدر، اظهار کرد: در سفری که اخیراً به مسکو داشتیم، در این زمینه موضع مشترکی را اتخاذ کردیم و هم ما و هم روسیه مخالف این مسئله هستیم. البته ممکن است کشورهایی که مصرف حشیش نداشته یا خودشان تولید کننده حشیش هستند، علاقمند به آزاد شدن خرید و فروش این ماده باشند، اما ما مخالفت خودمان را اعلام کردیم و آن را پیگیری نیز خواهیم کرد.

همچنین سردار حسن خانی - رئیس پلیس آگاهی ناجا در این نشست گفت: کشف علمی جرایم جزو اولویت‌های پلیس آگاهی است و ما در همین راستا از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان استفاده خواهیم کرد. ضمن اینکه در حال حاضر نیز بخش زیادی از کشفیات پلیس آگاهی به روش‌های علمی انجام شده است.