«سید هاشم الموسوی» در کنفرانس مطبوعاتی به میزبانی خبرگزاری فارس، به پرسش‌های اصحاب رسانه در خصوص تحریم جدید آمریکا علیه مقاومت اسلامی نُجَباء پاسخ داد.

کنفرانس خبری سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نُجَباء با موضوع قرار گرفتن نام این جنبش و شیخ «اکرم الکعبی» در لیست تحریم آمریکا، شنبه هجدهم اسفندماه در محل خبرگزاری فارس با حضور نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی برگزار شد.

در ابتدای این نشست، «سید هاشم الموسوی» اعلام کرد: منطقه شاهد چالش‌ها و توطئه‌های زیادی است و از جمله مهمترینش معامله قرن و تلاش برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و تحریم‌های آمریکاست. آمریکا در حال اعمال فشار سیاسی، اقتصادی و نظامی بر محور مقاومت است، اما تاکنون این فشار‌ها شکست خورده است.

وی اضافه کرد: آنچه در عراق جریان دارد نیز بخشی از طرح شکست‌خورده آمریکاست. آمریکا دنبال روی کار آمدن دولت و قانون اساسی ضعیف در عراق بود، اما در عراق هم شکست خورده است. آگاهی و هوشیاری مردم عراق بزرگتر از طرح‌های آمریکاست.

عضو ارشد بسیج مردمی عراق ادامه داد: ما طبق قوانین الهی و بین‌المللی که مقابله با هر کشور متجاوز را قانونی می‌داند، با آمریکا مقابله کرده‌ایم. ما در جنبش نُجَباء به فرماندهی شیخ اکرم الکعبی، بخشی از مقابله حتمی با نیرو‌های اشغالگر آمریکا هستیم. ما هیچ روزی در مقابل هیچ کشوری که بخواهد حاکمیت عراق را نقض کند عقب نشینی نخواهیم کرد و بر سر حقوق خود چانه‌زنی نخواهیم کرد. این مایه افتخار ماست که تاریخ خواهد نوشت چطور آمریکا را وادار به عقب‌نشینی و شکست کردیم.

سید هاشم الموسوی افزود: تحریم اقتصادی و محاصره سیاسی و حجم فعالیت رسانه‌ای سفارت آمریکا در ریاض برای جنگ روانی، جنبش نُجَباء را از ادامه کار و مبارزه بازنخواهد داشت. آمریکا به‌دنبال فرسایش نیرو‌ها و محور مقاومت در جنگ با داعش و نیرو‌های تکفیری در عراق و سوریه بود و نام این نبرد را نبرد فرسایشی گذاشت، اما ما در محور مقاومت اعلام کردیم که هرروز باتجربه‌تر خواهیم شد و جبهه‌های رسانه‌ای و میدانی قوی‌تری در مقایسه با گذشته خواهیم داشت.

وی گفت: یکی از علت‌های تروریستی خواندن نُجَباء این است که ما اعلام کرده‌ایم حضور آمریکا در عراق غیرقانونی است و گفته‌ایم که از طریق پارلمان عراق برای خارج کردن آنان اقدام می‌کنیم. ما همچنین یگان آزادسازی جولان را در جنبش خود تأسیس کرده‌ایم و از سویی دیگر "معامله قرن" را رد کرده‌ایم. آمریکا برای جلب رضایت اسرائیل ما را در لیست تروریسم قرار داد.

الموسوی همچنین اظهار داشت: ما از تحریم آمریکا غافلگیر نشدیم و آن را نشان افتخار خود و مردم عراق می‌دانیم. روزی که آمریکا این اقدام را علیه ما انجام داد، برایمان «یوم‌الله» است. این نشان می‌دهد که اقدامات ما برای آنان دردناک بوده است. این مسیر را ادامه خواهیم داد و اقدام آنان در تحریم نُجَبا‌ء نیز عملا هیچ ارزشی نخواهد داشت.

سخنگوی نُجَباء در جواب سؤالی درباره "ارتباط تحریم‌ها با پیوند نُجَباء و جمهوری اسلامی" گفت: ما تابع یا ابزار نظامی کسی نیستیم. ما ملت مستقلی هستیم. اما اگر کشوری بخواهد اقدام به اشغالگری کند، ما در مقابلش خواهیم ایستاد. آمریکایی‌ها مدام تکرار می‌کنند که بازو‌های ایران را قطع خواهند کرد. ما به این حرف‌ها و تهدید‌ها عادت کرده‌ایم. آمریکا حق ندارد برای دیگران تصمیم بگیرد. آن‌ها می‌خواهند همه کسانی را که در کنار ایران ایستاده‌اند مجازات کنند.

وی در خاتمه تصریح کرد: ما اعلام می‌کنیم که از زمان تأسیس آمریکا، تنها رئیس‌جمهوری که چهره واقعی آمریکا را نشان داده، ترامپ است. آن‌ها خودشان می‌گویند که اگر نبودند، عربستان یک هفته هم دوام نمی‌آورد و سعودی‌ها الان فارسی صحبت می‌کردند، اما عراق مثل عربستان نیست. عراق کشور «محمد بن سلمان» نیست.