حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز شنبه هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید هند در تهران با بیان این که توسعه و تحکیم روابط با هند به عنوان یک کشور دوست اهمیت ویژه ای دارد، گفت: در سراسر دو کشور آثار همکاری دو ملت در قرون گذشته به خوبی مشاهده می شود و رسالت ما حفظ همان روابط بسیار مستحکم دو ملت در طول تاریخ است.

وی با ابراز خرسندی از تعمیق و گسترش روابط دو کشور بویژه در سال های اخیر به دستاوردهای سفر نخست وزیر هند به جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته اشاره کرد و اظهارداشت: توافق های دو کشور در جریان آن سفر، بویژه در زمینه چابهار و همچنین توافق های سه جانبه ایران ، افغانستان و هند، بسیار مهم بود.

رییس جمهوری اسلامی ایران، زمینه های همکاری های دو کشور را بسیار گسترده برشمرد و تاکید کرد چابهار اکنون به نمادی برای همکاری گسترده دو کشور تبدیل شده است.

روحانی، روابط ایران و هند را در همه زمینه ها رو به توسعه خواند و یادآور شد: تهران از توسعه و تعمیق روابط با دهلی نو در حوزه های مورد علاقه استقبال می کند.

وی همچنین تسریع در اجرای توافق ها را در حوزه مشارکت در طرح های انرژی و تدوین و نهایی کردن توافق نامه بلند مدت تهران – دهلی نو ،گامی ارزنده در مسیر تعمیق روابط مشترک برشمرد.

ریس جمهوری همکاری همه کشورهای منطقه در مبارزه با تروریسم را ضروری خواند و ابراز امیدواری کرد که دهلی نو و اسلام آباد به عنوان دو همسایه مهم منطقه ای همواره در مسیر صلح و برقراری روابط دوستانه گام بردارند.

روحانی گفت: ایران آماده گسترش همکاری های خود با هند در مبارزه با تروریسم و ایجاد و تقویت امنیت در منطقه است.

** دهلی نو خواهان توسعه بیش از پیش روابط با تهران است

سفیر جدید هند در تهران نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به همراه سلام گرم رییس جمهوری و مردم هند به دولت و مردم ایران ، تصریح کرد : دهلی نو خواهان توسعه بیش از پیش روابط با تهران در همه حوزه های مورد علاقه است.

«گدام دارمندرا» با تاکید بر این که همکاری های دو کشور در چابهار با شتاب ادامه دارد، گفت: پیشبرد طرح ها پیشرفت خوبی داشته اند و بکارگیری پول ملی در تبادلات تجاری، این روند همکاری ها را بیش از پیش تقویت کرده است.

وی همچنین خواهان تقویت همکاری های مشترک دو کشور در حوزه مبارزه با تروریسم شد.