محسن هاشمی در مراسم کاشت نهال «ایثار و امنیت» که صبح امروز در بهشت زهرا (س) برگزار شد، با تبریک میلاد امام محمد باقر (ع) و آغاز ماه رجب گفت: هفته منابع طبیعی و مراسم درختکاری برای توجه دادن بیشتر مسئولان و مردم به اهمیت حفظ محیط زیست است و این که درخت‌های بیشتری بکاریم تا هوای تهران سالم‌تر باشد.

وی افزود: در آستانه سال جدید خوب است یادی کنیم از شهدای دوران انقلاب و دفاع مقدس و نیز شهیدان بهشتی، رجایی و باهنر و همچنین شهدای حرم و همه آنهایی که برای استقلال و آزادی این سرزمین فداکاری کردند؛ از جمله آن‌ها امام راحل و مرحوم هاشمی رفسنجانی.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ارزش فضای سبز در تهران بسیار بالاست و ما در شورای شهر تلاش داریم در کنار درختکاری و گسترش فضای سبز باغ‌های تهران را هم حفظ کنیم، اظهار داشت: همان طور که می‌دانید جلوی تخریب این باغ‌ها گرفته شده است و مصوبه‌هایی که مجوز تخریب می‌داد لغو شده است. در تهران حدود ۴۷۳ پرونده درخواست مجوز برای تخریب بلاتکلیف بود و به همین دلیل شهرداری تهران استفساریه ای به شورا داد تا این پرونده ها تعیین تکلیف شوند که شورا بعد از دو ساعت بحث و بررسی به ۶۲ درخواست که تمامی مراحل درخواست مجوز آن طی شده بود و حتی بیشتر مبالغ عوارض آن که جمعا در حدود ۱۷۰ میلیارد تومان پرداخت شده بود، اجازه ساخت داد.

هاشمی ادامه داد: شورا برای حفظ باغ‌های تهران طرح خانه باغ را در دستورکار دارد که با اجرای آن باغ‌های تهران حفظ خواهند شد.

وی با بیان این که تنها با کاشت درخت نمی‌توان جلوی آلودگی را گرفت، تصریح کرد: بهترین راه برای کاهش آلودگی شهر تهران کاهش مصرف سوخت است که باید در این زمینه تلاش کنیم. همان طور که  می‌دانید ایرانی‌ها بیشترین سرانه مصرف سوخت را در جهان دارند و می‌توان با اقداماتی نظیر تقویت و گسترش سیستم حمل و نقل عمومی کاری کرد که مردم کمتر به سراغ خودروهای شخصی بروند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: خوشبختانه در این زمینه زیرساخت‌های خوبی در کشور ایجاد شده است و می‌توان با تجهیز بیشتر ناوگان حمل و نقل عمومی مثل خرید اتوبوس و به جریان انداختن بیشتر واگن‌های قطار، حمل و نقل عمومی را گسترش داد تا جایی که بتوان به رکورد ۱۰ میلیون سفر در روز از طریق مترو و اتوبوس رسید.

هاشمی با بیان اینکه ساخت تونل به اندازه یک اتوبان ۵۰ باندی می‌تواند ظرفیت حمل و نقل عمومی ایجاد کند، خاطرنشان کرد: البته در این زمینه زیرساخت‌های لازم ایجاد شده و همه چیز برای گسترش حمل و نقل عمومی فراهم است. از سوی دیگر، هم با تلاش مهندسان تمامی مراحل ایجاد زیرساخت‌ها در این زمینه بومی شده است.

وی با درخواست از همه برای کمک کردن به شهرداری تهران برای حل مشکلات پایتخت ابراز داشت: خوشبختانه با تثبیت مدیریت شهری و حضور حناچی امیدوارم مشکلات شهر تهران به مرور حل شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: ما در تهران نیاز به گونه‌هایی جدید برای درختکاری داریم که هم اکسیژن بیشتری تولید کند و هم مناسب آب و هوا و اقلیم تهران باشد که امیدوارم در این زمینه توجهات کافی صورت گیرد تا ضمن کاشت درختان، فضا به گونه‌ای طراحی شود که مردم هم بتوانند از این محیط‌ها استفاده کنند.