هیئت وزیران در تاریخ ۲۷ آبان ماه با لغو تصمیم ۵ آبان ماه خود، به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دستورالعمل پرداخت بسته کمک جبرانی و حمایت غذایی از گروه‌های کم‌درآمد جامعه را تصویب کرد.

در این مصوبه آمده بود: سازمان برنامه و بودجه کشور مجاز است برای پرداخت کمک جبرانی به‌میزان ۲۰۰ هزار تومان به کارکنان رسمی و پیمانی کشوری و لشکری، کارکنان قراردادی و کارکنان شرکتی دستگاه‌های اجرایی که از محل منابع بودجه عمومی، حقوق دریافت می‌کنند و جمع مبلغ مندرج در آخرین حکم کارگزینی برای کارکنان رسمی و پیمانی و همچنین مبلغ ماهیانه قرارداد منعقده برای کارکنان قراردادی و شرکتی، کمتر از ۳ میلیون تومان است، از طریق حساب‌های بانکی متصل به حقوق و مزایای کارکنان مشمول، اقدام کند.

همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور برای حمایت غذایی از گروه‌های کم‌درآمد به شرح زیر اقدام کند: خانوارهای تحت پوشش و پشت‌نوبتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور از طریق واریز مبلغ به حساب‌های بانکی متصل به یارانه‌های نقدی از این سبد حمایتی بهره‌مند می‌شوند. همچنین خانوارهای تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران از طریق حساب متصل به مستمری سرپرست خانوار مشمول سبد حمایت غذایی می‌شوند.

خانوارهای با درآمد ماهانه کمتر از ۳ میلیون تومان از جمله گروه‌های کارگران ساختمانی، قالی‌بافان و شاغلان صنایع دستی، مشاغل آزاد و خویش‌فرمایان و رانندگان بین‌شهری و درون‌شهری، زنبورداران، کارگران باربر، شاغلین کسب و کارهای خانگی، کارگران کارگاه‌های متفرقه، عشایر و روستاییان، دریافت کنندگان بیمه بیکاری و سایر گروه‌های مشمول که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی می‌شوند. سایر خانوارهای کم‌درآمد ماهانه کمتر از ۳ میلیون تومان، درخواست آنها پس از بررسی توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور پذیرفته می‌شود.

پس از این مصوبه، در فاز نخست مددجویان تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی ( کمیته امداد و سازمان بهزیستی) بسته‌های حمایتی خود را دریافت کردند که البته در این بین  نیز بسیاری از افرادی که پشت نوبت برای ورود به چرخه حمایتی بودند، از دریافت بسته‌ها حمایتی محروم شدند.

کارکنان دولت، بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و همچنین صندوق بازنشستگی کشوری سایر گروه‌های بودند که ارقام ریالی بسته حمایتی خود را در ادامه دریافت کردند که البته در این بخش نیز تمام واریزی‌ها به صورت مستقیم از طریق سازمان هدفمندی یارانه‌ها انجام گرفت.

در فاز بعدی، بیمه شدگان تامین اجتماعی که دریافتی آنها کمتر از ۳ میلیون تومان بود در فرایند دریافت بسته حمایتی قرار گرفتند که با آغاز واریز رقم ریالی بسته حمایتی به حساب سرپرستان خانوار، اعتراضات در این زمینه افزایش یافت  و بسیاری از افراد که خود را مستحق دریافت بسته حمایتی می‌دانستند، در این فرایند حذف شدند.

با افزایش اعتراضات به وزارت رفاه و سازمان تامین اجتماعی، مسئولان حوزه رفاهی این وزارتخانه تصمیم گرفتند تا با راه‌ندازی دو سامانه اعتراضات را ثبت و در نهایت رسیدگی کنند، که بر اساس اعلام مسئولان وزارت رفاه بیش از دو میلیون و پانصد هزار تومان در سامانه‌های اشاره شده اعتراضات خود را ثبت کردند.

احد رستمی، مدیرکل امور رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به جاماندگان بیمه شدگان تامین اجتماعی اظهار کرد: پس از ثبت اعتراضات، رسیدگی به آنها آغاز شد و در نهایت یک میلیون نفر از این افراد واجد شرایط دریافت رقم ریالی بسته حمایتی شدند،  این افراد با توجه به بعد خانواده‌ای که داشتند مستحق دریافت بسته حمایتی شدند.

وی تصریح کرد: پس از این مرحله و مشخص شدن تعداد خانواده‌ها، اقدام لازم برای تامین اعتبار صورت گرفت و تلاش وزارتخانه اینست که به محض تخصیص اعتبار این واریزها را انجام دهد و  پرداختی به این خانواده‌ها بر اساس بعد خانواده از ۱۰۰ هزار تومان تا ۳۵۰ هزار تومان خواهد بود.

به گزارش تسنیم، در حالی که قرار بود واریز بسته حمایتی به جاماندگان بسته حمایتی تا ۱۵ اسفند انجام شود اما این اتفاق نیفتاده است و در این زمینه نیز مسئولان وزارت رفاه اعلام داشتند که هنوز اعتبارات  تامین نشده است.

در همین ارتباط نیز یکی از مسئولان سازمان برنامه و بودجه ضمن تاکید بر اینکه این سازمان بر اساس تعهدات خود در زمان بندی مشخص شده  عمل کرده است، اظهار کرد: سازمان برنامه و بودجه از ابتدا نیز تاکید  بر این داشت که تمامی واریزها در ارتباط با بسته حمایتی از طریق سازمان هدفمندی یارانه‌ها انجام شود و این موضوع را نیز به مسئولان وزارت رفاه و سازمان تامین اجتماعی اعلام کردیم. علی رغم تاکید سازمان برنامه و بودجه اما مسئولان وزارت رفاه و تامین اجتماعی قبول نکردند و اعلام داشتند که اسامی بیمه شدگان در اختیار این سازمان است و در صورتی که اعتبار مورد نیاز در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار بگیرد فرایند واریزها انجام می‌شود.

این مسئول بیان کرد: سازمان برنامه و بودجه بر اساس لیست ارائه شده از سوی سازمان برنامه و بودجه، اعتبارات را تامین کرده است و اینکه عنوان شده سازمان  برنامه و بودجه منابع را تامین نکرده است صحیح نیست، چرا که این سازمان تامین اجتماعی می‌خواهد کوتاهی خود را در ارتباط با یک میلیون جامانده از بسته حمایتی به گردن سازمان برنامه و بودجه بیندازد و این در حالیست که در لیست اولیه سازمان تامین اجتماعی اسامی که براس سازمان برنامه و بودجه ارسال شد نامی این یک میلیون نفر در آن قید نشده بود.

با وجود اینکه هنور پرونده مرحله نخست توزیع بسته حمایتی به پایان نرسیده است؛ خبری دیگر از سوی محمدشریعمتداری وزیر رفاه اعلام شده است که توزیع بسته حمایتی  مرحله دوم به امسال نمی‎‌رسد.

به گفته وی دلیل عدم توزیع دومین مرحله بسته حمایتی به خانواده‌های نیازمند، عدم تامین اعتبارات از سوی سازمان برنامه و بودجه اعلام شده است.

این در حالی است که هنوز یک میلیون نفر از بیمه شدگان تامین اجتماعی که توسط وزارت رفاه مستحق دریافت بسته حمایتی شدند، اما هنوز نتواسته‌اند بسته حمایتی خود را دریافت کنند. و پرداخت بسته حمایتی به آنها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.