داون نیوز گزارش داد، نیویورک تایمز در گزارش ویژه خود اعلام کرد: برعکس چیزی که سران دهلی نو در مورد استفاده غیر قانونی پاکستان از جنگنده‌های F۱۶ آمریکایی مطرح می‌کنند، شواهد میدانی نشان می‌دهد که اسلام آباد از این جنگنده‌ها استفاده نکرده است.

این رسانه آمریکایی تاکید کرد: حتی اگر ادعای دهلی نو در مورد استفاده اسلام آباد از F۱۶ تائید شود بازهم پاکستان کار خلافی انجام نداده است.

نیویورک تایمز به قرارداد فروش این جنگنده میان آمریکا و پاکستان اشاره کرده و نوشت: طبق این قرار داد اسلام آباد می‌تواند به منظور دفاع از تمامیت ارضی خود از F۱۶ استفاده کند.

از آنجا که جنگنده‌های هندی ابتدا حریم هوایی پاکستان را نقض کردند پس حمله پاکستان به هند نوعی دفاع تلقی می‌شود و اگر آن‌ها از F۱۶ استفاده کرده باشند هم متن قرار داد با آمریکا را نقض نکرده‌اند.

این در حالی است که هند مدعی شده بود پاکستان قرارداد خود با آمریکا را زیرپا گذاشته و واشنگتن باید اسلام آباد را تنبیه کند.

روز گذشته وزارت خارجه آمریکا نیز در پاسخ به سوالی در این مورد اعلام کرد: ما گزارش‌ها را به دقت بررسی کرده ایم، ولی هنوز به مورد خاصی دست نیافته ایم.

اسلام آباد معتقد است که برای دفاع از خود جنگند‌های بومی JF۱۷ که تولید مشترک پاکستان و چین است را به کار گرفته است.

هند هنوز برای ادعای خود مبنی بر ساقط کردن یک فروند جنگنده F۱۶ پاکستانی دلیلی ارائه نکرده است.