سعید نمکی درپی سفر کاروان تدبیر و امید به گیلان در جلسه شورای اداری شهرستان لنگرود، سرمایه‌های انسانی کشور را برای پشت سر گذاشتن بحران های کنونی، حایز اهمیت دانست و گفت: وظیفه ملت و دولت در پیروی از آرمان‌های ارزشمند شهدا، استقامت و پایداری در مقابل هجمه‌های ظالمانه  دشمنان است و قطعا گذر از این ایام، جز با مقاومت، رشادت و صبوری میسر نمی‌شود.

 

وزیر بهداشت، طرح تحول نظام سلامت را از طرح‌های موفق دولت تدبیر و امید برشمرد و اظهارکرد: این طرح در کاهش فشار هزینه‌های کمرشکن از جیب مردم و توسعه زیرساخت‌های بهداشت و درمان بسیار موثر بوده  است و با توجه به اهداف عالی آن، قطعاً به جدیت ادامه خواهد یافت.

 

وی با بیان اینکه سیاست وزارت بهداشت، حداکثر دسترسی با استفاده از حداقل منابع موجود است،گفت: حوزه بهداشتی مقدم بر درمان است. در این زمینه درمان سرپایی نیز نسبت به درمان بستری ارجحیت دارد.

نمکی با اشاره به شیوع بیماری‌های غیرواگیر در جهان و ایران، از بیماری فشار خون به عنوان قاتل خاموش یاد کرد و افزود: سرطان، دیابت، حوادث جاده‌ای، شیوه غلط زندگی و بیماری های قلبی و عروقی نیز ازعوامل اصلی مرگ و میر در جامعه هستند. در این زمینه، وزارت بهداشت توجه ویژه‌ای به پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر دارد. تحقق این امر نیازمند مشارکت بین‌بخشی و ارتقای سطح سواد سلامت جامعه و تشخیص زودهنگام این بیماری‌ها است.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: در ۲۸ سال پیش، کشور ایران در بین ۲۳ کشور شرق مدیترانه، در بحث پیشگیری مقام اول را دارا بود و تمامی کودکان در مقابل بیماری‌های واگیردار واکسینه شدند.

نمکی افزود: امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی اگر به بحث پیشگیری توجه نشود، در آینده شاهد انواع سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی - عروقی خواهیم بود.

وی با اشاره به این که در شرایط کم آبی، استان گیلان بیشترین آسیب را خواهد دید، خواستار توجه بیشتر مسوولان به کشاورزان و محیط زیست این استان شد.

نمکی از توسعه بی رویه  آموزش عالی به عنوان یکی از معضلات کشور در گذشته یاد کرد و گفت: آموزش باید بر اساس نیاز سنجی از جامعه صورت بگیرد.

وی ادامه داد: دولت از شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری حمایت می‌کند و در این جهت ۷۰ درصد بودجه پارک‌های علمی و فناوری برای سال ۹۸ افزایش یافته است زیرا این واحدها می توانند با تولید دانش،  گره‌ای از کار مردم بگشایند.

وزیر بهداشت در پایان با اشاره به تلاش دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای ارتقای سلامت در استان، برای بهبود زیرساخت های آموزشی، بهداشتی و درمانی در گیلان قول مساعد داد.