تاس گزارش داد، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در دیدار با اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: تمامی کشورهای پایبند به منشور سازمان ملل باید در یاد داشته باشند که هدف از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تقویت روابط تجاری و اقتصادی با ایران است.

وی ادامه داد: ما اطمینان داریم که برجام به اندازه کافی قوی است و طرف‌های باقیمانده در این توافق ظرفیت غلبه بر مشکلات به وجود آمده را دارند. لزوم حفظ توازن منافع تضمین شده در برجام کاملاً روشن است. بنابراین، مسکو به همکاری با طرف‌های توافق و دیگر کشورهای مشتاق برای حفظ برجام ادامه خواهد داد.

اولیانوف با تاکید بر اینکه هدف برجام افزایش روابط اقتصادی با تهران است، گفت که این اصل، باید فارغ از فشارهای کنونی که اساس قانونی هم ندارند مورد توجه قرار گیرد.

ایران و قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ به یک توافق جامع برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور دست یافتند که در ابتدای سال ۲۰۱۶ به اجرا رسید اما آمریکا در ماه مه ۲۰۱۸ با خروج از این توافق، آن را نقض کرد و سپس تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.

طرف‌های اروپایی توافق نیز برای ادامه تجارت با ایران یک سازوکار ویژه مالی ایجاد کرده‌اند که به این کشورها اجازه می‌دهد علی‌رغم بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه تهران روابط تجاری خود با ایران را حفظ کنند.