راشا تودی گزارش داد، رند پل، از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی در پیامی ویدیویی اعلام کرد: اهمیت دارد که بدانیم چه زمانی پیروزی خودمان را اعلام کنیم و چه زمانی از یک جنگ خارج شویم. معتقدم که زمان آن مدت‌هاست که گذشته است.

تام اودال، سناتور دموکرات آمریکایی هم در بیانیه‌ همراه این لایحه گفت: به زودی نیروهای آمریکایی استقرار در افغانستان برای جنگیدن در جنگی که پیش از به دنیا آمدن آنها آغاز شده است، شروع می‌کنند. معتقدم القاعده که هدف اعلام شده این حمله در سال ۲۰۰۱ بود، اکنون بعد از دو دهه دیگر در افغانستان وجود ندارد و مدت‌هاست که از زمان مرگ اسامه بن لادن می‌گذرد.

در این لایحه ضرب‌الاجل یک ساله برای تکمیل خروج آمریکا از افغانستان تعیین شده است و طرح‌ها برای تحویل مسوولیت‌ها به دولت کابل باید ظرف ۴۵ روز آماده شود. همچنین برای کهنه‌سربازان جنگ هفت میلیارد دلار پاداش در نظر گرفته شده است که در مقایسه با اینکه جنگ سالانه حدود ۵۱ میلیارد دلار هزینه دارد، مقدار ناچیزی به نظر می‌رسد.

در لایحه سناتورهای آمریکایی همچنین پیروزی در افغانستان اعلام شده است و این ادعا با توجه به اذعان ژنرال‌های آمریکایی مبنی بر اینکه طالبان کنترل بیش از نیمی از مناطق در این کشور را در دست دارد، زیر سوال می‌رود. همچنین نتایج نظرسنجی جدیدی نشان می‌دهد، حدود سه چهارم از کهنه‌سربازان آمریکایی معتقدند که جنگ در افغانستان فاجعه‌ای برای آمریکا بوده است.