سرلشکر محمد باقری، رئیس ستادکل مسلح در آئین فارغ التحصیلی دانشجویان کارشناسی ارشد مدیریت دفاعی و دکترای حرفه‌ای مشترک و مرکب عملیات دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش، اظهار داشت: افتخار ما این است که با پیروزی انقلاب تمامی اقدامات نظام بر مبنای مبانی و تعلیمات دین اسلام انجام می‌گیرد و دین اسلام نسبت به دانش و دانش‌پژوهی ارزش خاصی قائل است.

سرلشکر باقری با بیان اینکه نگاه ما مسلمانان به علم، اولویت و افتخارآمیز است، ادامه داد: آموختن و تولید دانش برای همه نیروهای مسلح جهان لازم است اما برای ایران اهمیت فوق العاده‌ای دارد. ما کشوری نیستیم که از سیاست‌های دیگران تبعیت کنیم بلکه ضمن بهره‌گیری از دانش دیگران باید روی پای خودمان بایستیم و راهبردها و سیاست‌ها را خود تدوین و تدبیر کنیم. از دانش دیگران حداکثر استفاده را می‌کنیم اما تقلیدگر نیستیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: اکنون از سوی قدرت‌های بزرگ با یک تهدیدات ناهمتراز و از سوی ایادی شان با تهدیدات همتراز و با گروهک‌های تروریستی با جنگ‌های نیابتی و ناامنی روبرو هستیم که باید خود را برای مقابله با این تهدیدات آماده کنیم.

سرلشکر باقری اضافه کرد: ایران اسلامی سربلندتر از گذشته از فرصت‌ها بهره برده و سعی کرده بهترین روابط را با همسایگان داشته باشد و در منطقه‌ای که بیشترین ناامنی رواج دارد، امنیت را برای مردم خود فراهم کرده است. گذر از تهدیدات و رسیدن به فرصت‌های آینده مسئولیت همه ماست. دافوس به عنوان مجموعه علمی از این جهت مسئولیت مهمی برعهده دارد.

وی اظهار داشت: آنچه از گذشته دافوس تجربه کرده‌ایم، بسیار درخشان است و بسیاری از اساتید این دانشگاه در حماسه‌های دفاع مقدس نقش مهم و موثری داشتن دو با حضور در جبهه‌ها و در کنار فرماندهان بررگی همچون صیادشیرازی اقدام به طرح‌ریزی عملیات‌ها می‌کردند.

سرلشکر باقری اضافه کرد: دشمن مجبور شد اذعان کند که تهاجم زمینی به ایران آسان نیست و مستلزم پذیرش هزینه‌های زیاد است. پس از آن حرف از تهاجم موشکی و هوایی زد که فهمید آن هم هزینه‌های بسیاری دارد. رهبری فرمودند که دوران بزن دررویی تمام شده است و دشمن فهمیده که در صورت اقدام، پاسخ محکمی دریافت خواهد کرد.

وی با تاکید بر تالیف مباحث دفاعی در حوزه‌های نوین و آینده، گفت: ما با سوالاتی در مورد هرم آینده قدرت در جهان و منطقه روبرو هستیم و مهمتر این است که ما چه نقشی داریم و با چه رویکردهایی باید با مخاطرات و فرصت‌ها روبرو شویم تا آیندگان در مورد ما قضاوت خوبی داشته و آیندگان به ما افتخار کنند.گام دوم انقلاب چنین مسیری را ترسیم می‌کند که جوانان چگونه آینده را بسازند. نقش ما تمدن سازی آینده و رساندن جمهوری اسلامی به قله افتخارات در منطقه چیست؛ اینها سوالاتی است که باید در مورد آن برنامه‌ریزی و با حرکت جهادی به آن نقطه حرکت کنیم. همانطور که در ارتش تاکنون با آن روبرو بودیم.

سرلشکر باقری در پایان در خصوص وحدت نیروهای مسلح گفت: ارتش و سپاه با وحدت می‌توانند در برابر دشمنان بایستند که این روحیه در ارتش و سپاه وجود دارد و در اوج قرار دارد.