ماجرا از یادداشت احمد مهرانفر شروع شد که او در صفحه مجازی خودش نوشت: "قول داده بودی قصه رو تموم کنی تمومش نکردی و رفتی پس ما هم نمیسازیم حد اقل تو این روزای ابری نه چرا که بارون میاد و یاد تو چشمامونو خیس می کنه آدما تو هوای صاف می خندن و می خندونن شاید بعداً وقتی هوای دلمون صاف شد برای یادگاری آخرین یادگارتو ساختیم خشایار عزیز ما رو ببخش."

الهام غفوری بعد از این یادداشت در گفتگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: با این یادداشت احتمالاً قرار نیست «پایتخت» را شب عید ببینیم، الهام غفوری تهیه‌کننده «پایتخت» به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: احمد مهرانفر درست گفته است. با توجه به حال و روزی که بچه‌ها دارند و شرایط سختی که حاکم شد به ما امکان اینکه بتوانیم این کار را برای عید انجام دهیم الان خیلی سخت است و خودمان هم نمی‌دانیم باید چیکار کنیم. اگر کار طنز نبود چند روز بعد شروع می‌کردیم و کار متوقف نمی‌شد اما کار طنز است و باید بتوانیم مردم را بخندانیم؛ این کار نیاز به روحیه نشاط و شادابی دارد که الان «پایتختی‌ها» همه عزادارند. خود من هم حالم خوب نیست چه برسد به بچه‌های صحنه! یک مقداری حق بدهیم که شرایط بسیار به هم ریخته است. بنابراین با توجه به حال و روز بچه‌ها، فکر می‌کنم باید به ما فرصت دهند تا خودمان را پیدا کنیم؛ نمی‌توانیم بدون خشایار فعلاً «پایتختی» بسازیم.

البته در این راستا بسیاری از سازندگان درخواست کرده‌اند که یادگاری خشایار الوند را برای عید جلوی دوربین ببرند و امروز هم سیروس الوند این درخواست را انجام داد. او گفت: سازندگان پایتخت بخاطر خشایار الوند و مردم برای نوروز «پایتخت» را بسازید! هرچقدر خشایار فیلمنامه «پایتخت» را نوشته چه یک جمله، چه دو جمله ادامه بدهید تا روح این بچه حال کند. نگذارید مردم چشم انتظار بمانند و نگذارید آخرین کار خشایار نیمه تمام بماند. بگذارید شب عید این مردم نازنین «پایتخت» را ببینند و لذت ببرند.

امروز از ساعت این فیلمنامه‌نویس از ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب برگزار شد و هنرمندان و سینماگران بسیاری در این برنامه حضور داشتند و یکی از اتفاقات جالب توجه حضور مهران مدیری در مسجد جامع شهرک غرب بود.