این روزنامه فرانسوی روز دوشنبه نوشت: مکرون در سفر به ایتالیا روز گذشته (یکشنبه) در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ایتالیایی RAI۱ گفت که این اشتباهات توجیه کننده بخشی از اعتراض های موسوم به جلیقه زردها نسبت به سیاست های اقتصادی دولت است.

مکرون افزود: من این کار(ارتکاب به اشتباه) را در گذشته انجام دادم و این بخشی از بحران را توضیح می دهد.

به گزارش ایرنا، اعتراض های مردمی موسوم به جنبش جلیقه زردها که در ابتدا نسبت به افزایش مالیات بر سوخت از ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ آغاز شد و بتدریج به اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت تغییر ماهیت داد، روز شنبه ۱۱ اسفند ماه به شانزدهمین هفته خود رسید؛ اعتراض هایی که به اذعان رسانه های فرانسوی این هفته روال آرام تری داشت، گرچه خشونت هایی در آن از جمله برخورد یک نیروی پلیس در تولوز فرانسه با یک معلولصورت گرفت.

لا تریبون اضافه کرد: مکرون در سفر به ایتالیا گفته ما نمی توانیم افرادی را که نیاز به کار، زندگی و حرکت دارند، با هر گونه تحرک مواجه کنیم.

بدنبال اعتراضات جلیقه زردها تاکنون ۱۱ نفر کشته و بیش از صدها نفر زخمی شده اند.

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد در چند روز اخیر از دولت فرانسه خواسته بود که گزارش جامع و دقیقی از آمار حوادث جلیقه زردها با تاکید بر ممانعت از سلاح فلش بال در برخورد پلیس با معترضان ارائه کند.

استفاده پلیس از این سلاح منجر به زخمی شدن بیش از یکصد نفر شده که تعدادی از آنها از نواحی چشم و گوش آسیب جدی دیده اند.

 تاکید پاریس بر رفع سوءتفاهم ها با رم

در این گفت وگوی تلویزیونی همچنین مکرون به اختلاف های اخیر فرانسه و ایتالیا در جریان جنبش جلیقه زردها اشاره کرده و با پیش پا افتاده خواندن این اختلاف ها آن را شبیه به سوءتفاهم دانست.

بنا به اعلام رسانه های فرانسوی، رئیس دولت فرانسه همچنین از رئیس جمهوری ایتالیا برای سفر به پاریس دعوت کرده و گفته، عامل اصلی این اختلاف ها مهاجرت و مسائل حاشیه ‌ای مربوط به آن است.

به گزارش ایرنا، در ماهای گذشته، «متیو سالوینی» از اتحادیه دست راستی و «لوئیجی دی مایو» معاون نخست وزیر ایتالیا از جنبش پنج ستاره، ضد ساختار سیاسی ایتالیا این کشور، رئیس جمهوری فرانسه را به شدت مورد انتقاد قرار داده اند.

دولت فرانسه در واکنش به این موضوع اعلام کرده بود: این مسائل شرایط سختی را در روابط دو کشور ایجاد کرده و سئوال هایی در مورد قصد دولت ایتالیا از این کار علیه فرانسه بوجود آورده است.

روابط پاریس و رم پس از به قدرت رسیدن ائتلاف جنبش پنج ستاره و حزب راست گرای افراطی لیگ در ایتالیا در سال گذشته پرتنش شده است.

دی مایو ماه گذشته نیز با متهم کردن فرانسه به تشدید موج مهاجرت به اروپا با «استعمار کردن آفریقا»، خشم پاریس را متوجه خود کرد که احضار سفیر ایتالیا را در پی داشت.

همچنین سفر دی مایو به فرانسه و دیدار با معترضان موسوم به «جلیقه زردها» در این کشور عصبانیت پاریس را برانگیخت.

 جلیقه زردها در قلب پاریس نشست برگزار می کنند

شبکه تلویزیونی «بی اف ام تی وی» فرانسه در گزارشی از شانزدهمین هفته اعتراض های جلیقه زردها در تارنمای خود نوشت: برای وقایع آخر هفته هفدهم، جلیقه زردها برای برگزاری نشستی در قلب پاریس در روزهای ۸، ۹ تا ۱۰ مارس آماده می شوند.

یکی از جلیقه زردها در صفحه فیس بوک خود، حامیان این جنبش را برای برگزاری این نشست فراخوانده است.

در این فراخون تاکید شده که &#۳۹;قانون قاطع این است که ما حرکت نخواهیم کرد.&#۳۹;

این شبکه تلویزیونی تصریح کرد: ماه مارس برای جلیقه زردها اهمیت بسیاری دارد. برخی گروه های جلیقه زردها شروع به سازماندهی در چارچوب این نشست کرده اند.

 باز هم خشونت پلیس

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز در بخش فرانسه خود نوشت: &#۳۹;پاسکال بوئر&#۳۹; مرد معلولی که روز شنبه هفته جاری روز تظاهرات جلیقه زردها با حمله پلیس مواجه شد به &#۳۹;فرانسه ۳&#۳۹; گفته قصد دارد از پلیس شکایت کند.

او گفته &#۳۹;که می خواست به خانه برود. من آسیب پذیر هستم و می خواستم از تظاهرات خارج شوم که با گاز اشک آور پلیس مواجه شدم و او(پلیس) من را با نفرت و خشم بسیار مورد آزار و اذیت قرار داد.&#۳۹;