بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه با محکومیت شدید اقدام دولت انگلیس در قرار دادن حزب الله لبنان در لیست تروریستی، گفت: اقدام دولت انگلیس در حالی صورت می‌گیرد که حزب الله در لبنان دارای پایگاه اجتماعی و مردمی بسیار گسترده‌ای است و همانند سایر احزاب این کشور، با شرکت در انتخابات و فعالیت‌های رسمی و قانونی کشور لبنان، از جمله انتخابات شهرداری‌ها و اتحادیه‌های شغلی و حرفه‌ای حضور فعال و سازنده دارد.

قاسمی گفت: حزب الله در حال حاضر نه تنها دارای چندین کرسی در پارلمان این کشور است بلکه در کابینه دولت لبنان نیز حضور دارد و به دلیل سابقه درخشان در دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی لبنان در برابر اشغالگری و تجاوزهای رژیم صهیونیستی، مورد حمایت طیف گسترده‌ای از مردم لبنان و منطقه قرار دارد. این اقدام انگلیس به معنای نادیده گرفتن عامدانه بخش وسیعی از مردم لبنان و مشروعیت و جایگاه قانونی حزب الله در ساختار اداری و سیاسی لبنان است. به دولت انگلیس توصیه می‌کنیم برای درک واقعیت‌ها، میزان آرای حزب الله در انتخابات اخیر پارلمان و سایر فعالیت‌های انتخاباتی را بررسی کند.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: حزب‌الله که خود قربانی تروریسم تکفیری و صهیونیستی بوده و هست، علاوه بر نقش مثبت و مؤثری که در دهه‌های اخیر در حفظ تمامیت ارضی لبنان ایفا کرده، طی یک دهه اخیر یکی از ستون‌ها و ارکان اصلی مبارزه با تروریسم و گروه‌های تروریستی مانند داعش و شکست آنها در منطقه بوده است و قطعاً اقدام اشتباه دولت انگلیس نمی‌تواند این نقش و جایگاه را کمرنگ کند و تأثیری بر عزم و اراده و ایمان حزب الله و حامیان آن در ادامه راه مبارزه با تروریسم و صهیونیسم در منطقه نخواهد داشت.

قاسمی در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حزب الله را نیرویی مشروع و قانونی می‌داند که در کمک به ثبات سیاسی و تأمین امنیت کشور خود نقش مؤثر و غیرقابل تردیدی ایفا می‌کند و قراردادن حزب الله در لیست تروریستی را اقدامی نادرست و غیرمسئولانه می‌داند که نه تنها کمکی به ثبات و امنیت لبنان نمی‌کند، بر خلاف حقوق بین الملل بخش وسیعی از مردم یک کشور مستقل و نماینده حقیقی آنها نادیده می‌گیرد.