آسوشیتدپرس گزارش داد، الیوت آبرامز، نماینده آمریکا در امور ونزوئلا "باندهای مسلح، اراذل و اوباش و مجرمان آزاد شده از زندان" را متهم کرد که برای کنترل مرزهای این کشور آمریکای لاتین بسیج شدند و در حالی اقدام به تیراندازی به سوی غیرنظامیان ونزوئلایی و آتش زدن کمک‌های مردمی از جمله غذا و دارو کردند که نیکولاس مادورو "در کاراکاس می‌رقصد."

خورخه آریزا، وزیر خارجه ونزوئلا با متهم کردن ایالات متحده به سازماندهی و تامین مالی "عملیاتی به خوبی برنامه‌ریزی شده" جهت نقض حاکمیت ملی این کشور گفت نیروهای مسلح و پلیس ونزوئلا "بدون توسل به زور اوضاع را کنترل کردند." رئیس دستگاه دیپلماسی ونزوئلا با مقصر دانستن طرف کلمبیایی و "اراذل و تبهکاران" اپوزیسیون بابت این خشونت، گفت اکثر مجروحان سرباز، پلیس و سایر پرسنل امنیتی بودند.

وزیر امور خارجه ونزوئلا از شورای امنیت درخواست کرد تا از قطعنامه‌ای حمایت کند که "تهدید استفاده از قوه قهریه علیه مردم ونزوئلا" را رد کند و "یک بار و برای همیشه" با آن مخالفت کند.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل که کشورش حامی دولت مادورو است و با هرگونه مداخله خارجی در امور این کشور مخالفت می‌کند، گفت: قطعاً واضح است که تنها هدف واشنگتن از ایجاد نمایش بشردوستانه روز شنبه حل و فصل مشکلات ونزوئلا و توجه به مردم نبوده، بلکه هدف تغییر رژیم خصوصاً با تهدید به اجرای آن از طریق مداخله خارجی بوده است.

الیوت آبرامز، نماینده آمریکا که به شدت خشمگین شده بود، به تندی پاسخ داد: من از ابتدا تا انتهای این سخنان را رد می‌کند. من هرگونه اتهام مرتبط با مداخلات نظامی را از سوی کشورش که اراضی اوکراین و گرجستان را اشغال کرده است، رد می‌کنم.

او پیش از جلسه شورای امنیت در جمع خبرنگاران مدعی شده بود سیاست آمریکا "استفاده از فشار دیپلماتیک، اقتصادی و سیاسی، تا بیشترین حد ممکن، است تا از تمایل مردم ونزوئلا برای دموکراسی حمایت به عمل آوریم." او درباره اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه تمام گزینه‌ها روی میز است، گفت: رئیس‌جمهوری آمریکا همواره این را می‌گوید و به درستی عمل می‌کند.

این نماینده آمریکا همچنین سفیر روسیه را به کاربرد "لفاظی دوران جنگ سرد" متهم کرد. واسیلی نبنزیا هم پاسخ داد که آبرامز "عضو فعالی در این جنگ سرد" است. خورخه آریزا هم تاکید کرد دولت مادورو منتظر است تا اپوزیسیون وارد مذاکره شود و راهکاری بدون آمریکا و سایر مداخلات پیدا کنند.