به گزارش دویچه وله، گزارشگر "اشپیگل آنلاین" در نیویورک، در آستانه سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به هانوی، تحلیلی از وضعیت حساس کنونی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ارائه کرده است.

در این گزارش می‌خوانیم که دونالد ترامپ بار دیگر صحنه را برای خود آماده ساخته تا نقش دولتمرد جهانی را ایفا کند. او راهی ویتنام می‌شود تا در آنجا با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی دیدار و درباره صلح گفت‌وگو کند. ترامپ پیش از سفر به ویتنام گفت: «ما دیداری بزرگ خواهیم داشت».

اما به نظر می‌رسد این دیدار که توسط برنامه‌ریزان او در هانوی دوردست تدارک دیده شده و حتما تصاویر کافی از آن نیز در جهان پخش خواهد شد، در پایان به موضوعی فرعی تبدیل شود. در حال حاضر موضوعات دیگری وجود دارد که نفس را در سینه آمریکایی‌ها حبس کرده است.

یکی از این موضوعات حاضر شدن مایکل کوهن، وکیل پیشین ترامپ در برابر کنگره و شهادت اوست و دیگری ارائه‌ گزارش نهایی رابرت مولر بازرس ویژه پرونده روابط ترامپ و مسکو. از همین سو سرانجام می‌توان منتظر پاسخ‌برای پرسش‌های بزرگی شد که آمریکا را از ماه‌ها پیش مشغول کرده‌است:

۱ـ آیا ترامپ شخصا در توطئه‌ای با کرملین دست داشته که هدف آن دستکاری و تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بوده است؟

۲ـ آیا میان تیم انتخاباتی ترامپ و مسکو پول و اطلاعات رد و بدل شده است؟

۳ـ آیا روس‌ها می‌توانند از ترامپ اخاذی کنند؟

۴ـ آیا ترامپ مانع تحقیقات دادگستری درباره این ماجرا شده است؟

۵ـ مایکل کوهن درباره معاملات ترامپ ونقض احتمالی قوانین مربوط به تامین مالی کارزار انتخاباتی چه می‌داند؟

دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان خود را آماده یک نبرد سیاسی بی‌سابقه می‌کنند. مخالفان ترامپ با خوشحالی منتظرند که اظهارات کوهن و مولر ترامپ را زیر فشار قرار دهند. اما موافقان ترامپ امیدوارند که رئیس‌جمهوری از این نبرد سربلند بیرون بیاید. آنان تلاش می‌کنند کوهن را دروغگو بنامند. و آنان همچنین انتظار دارند که مولر یک‌بار برای همیشه ترامپ را در رابطه با مسکو بی‌گناه اعلام کند.

اهمیت شهادت کوهن در کجاست؟

از آنجا که مایکل کوهن سال‌ها در حلقه نزدیکان ترامپ بوده، در این ماجرا شاهدی مهم به شمار می‌رود. به همین دلیل او از امروز (سه‌شنبه ۲۶ فوریه) تا روز پنجشنبه (۲۸ فوریه)  باید به پرسش‌های سه کمیسیون کنگره پاسخ دهد.

غوغابرانگیزترین نشست روز چهارشنبه در برابر "کمیسیون نظارت بر قوه مجریه" برگزار خواهد شد. البته به گفته وزارت دادگستری آمریکا در این نشست علنی کوهن اجازه ندارد درباره اطلاعات احتمالی خود در رابطه با تحقیقات رابرت مولر با روسیه سخن بگوید، زیرا این اطلاعات همچنان محرمانه تلقی می‌شوند.

با این همه شرکت کوهن در این نشست کماکان جنجالی خواهد بود، زیرا در آن موضوع بر سر تامین مالی غیرقانونی کارزار انتخاباتی، تخلفات احتمالی شرکت‌های ترامپ و حق‌السکوتی دور می‌زند که کوهن به معشوقه احتمالی ترامپ به نام استورمی دانیلز، بازیگر فیلم‌های غیراخلاقی پرداخته است.

کوهن در این رابطه، رئیس پیشین خود ترامپ را در جریان تحقیقات دادستانی نیویورک متهم کرده است. افزون بر آن باید این ماجرا هم روشن شود که آیا ترامپ تلاش کرده کوهن را زیر فشار قرار دهد تا در نخستین حضور خود در کنگره در سال گذشته شهادت دروغ بدهد؟

مولر واقعا درباره ترامپ چه می‌داند؟

اول قرار بود گزارش نهایی رابرت مولر، بازرس ویژه در مناسبات میان ترامپ با روسیه نیز در این هفته آماده شود. اما این گزارش احتمالا اوایل ماه مارس، یعنی هفته آینده منتشر خواهد شد.

اختلاف بزرگی میان شهادت کوهن در برابر کنگره و گزارش مولر وجود دارد: در حالی که باورمندی به اظهارات کوهن به دلیل تناقض‌گویی‌های او در گذشته به نوعی بدبینی نسبت به او در میان افکار عمومی انجامیده، مولر می‌تواند در گزارش خود دلایل محکمی ارائه کند.

رئیس پیشین پلیس فدرال آمریکا "اف‌بی‌آی"، در جریان تحقیقات خود درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، ده‌ها اعلام جرم علیه هکرهای روس و نیز پاول منفورت، مدیر کارزار انتخاباتی پیشین ترامپ مطرح کرد.

مولر می‌تواند در گزارش خود شخص رئیس‌جمهوری را نیز به قانون‌شکنی متهم کند. اگر این اتفاق بیفتد می‌تواند به گونه‌ای اجتناب‌ناپذیر روند برکناری ترامپ از مقام خود توسط اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان را به جریان اندازد. یا اینکه مولر نمی‌تواند مدرکی برای قانون‌شکنی ترامپ ارائه دهد و بدین‌ ترتیب ترامپ بی گناه اعلام خواهد شد.

گزارش مولر چگونه منتشر خواهد شد؟

طبعا در حال حاضر جز رابرت مولر و تیم او هیچ‌کس نمی‌داند در گزارش او چه نوشته شده است. بنابراین مهم‌ترین پرسش در حال حاضر این است که این سند چگونه و چه وقت منتشر خواهد شد. طبق اساسنامه مولر باید نخست گزارش خود را به وزیر دادگستری ارائه دهد.

وزیر دادگستری از چند روز پیش ویلیام بار است که ترامپ او را منصوب کرده و بطور سنتی جزو جمهوری‌خواهان است و در اوایل دهه ۹۰ میلادی وزیر دادگستری جرج بوش پدر بود.

ویلیام بار می‌تواند شخصا تصمیم بگیرد که چه روالی در پیش خواهد گرفت. او می‌تواند گزارش را بطور کامل منتشر کند یا آن را برای کارشناسی در اختیار کنگره قرار دهد. اما او این اختیار را هم دارد که با شگردهای قضایی بخش‌هایی از آن را منتشر نکند. اما او در هر حال موظف است خلاصه‌ای از آن را در اختیار کنگره قرار دهد.

از این‌رو دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان از هم‌اکنون تصمیم راسخ دارند که اطلاعات هر چه بیشتری از این گزارش به دست آورند. آنان از ویلیام بار خواستار شفافیت حداکثری در این زمینه شده‌اند. آنان از این اختیار هم برخوردارند که مولر را به کنگره احضار و از او سؤال کنند. دموکرات‌ها بیم آن دارند که ویلیام بار اطلاعات مهمی از تخلفات احتمالی ترامپ را لاپوشانی کند.